Що треба знати про вакцинацію від Covid-19
На запитання читачів відповідає Федір Лапій, лікар-інфекціоніст, доцент кафедри інфекційних хвороб.

– Боюся робити щеплення, адже в мене серйозне порушення згортання крові. Як можна допомогти таким людям, як я?
Валерій В., Миколаївська обл.
– У такому разі для щеплення використовують дуже тонку голку. Після введення вакцини сильно (але без тертя) натискають на місце введення протягом щонайменше 2 хв.
Пацієнту або членам його сім’ї обов’язково повідомляють про ризик розвитку гематоми від ін’єкції.
– Як пояснити ситуацію з перебігом ковіду, якщо мій чоловік, зробивши тест на антитіла, виявив, що вже перехворів на коронавірус. Пригадую, що була в нього легка застуда, але ні я, ні двоє дітей, які тісно спілкувалися з ним, не мали жодних симптомів зараження.
Юлія М., Київська обл.
– Імовірніше, що ваш чоловік переніс хворобу в дуже легкій формі, майже безсимптомно. Ви та діти теж могли перехворіти і не помітити цього, або просто не заразитися. Відповідь на це може дати тест на антитіла до Covid-19. Утім, навіть наявність антитіл не гарантуватиме, що не захворієте знову. Тому і вам, і чоловікові варто вакцинуватися.
– Я ще не вакцинувалася. Тепер наважилася. Але ж сьогодні чуємо про велику загрозу від штаму коронавірусу «Дельта». Яке ж тоді щеплення робити, якою вакциною, від якого штаму?
Валентина Іванівна, Житомирська обл.
– Усі вакцини, які використовуються в Україні, схвалені ВООЗ, запобігають тяжкому перебігу хвороби й рятують життя. Навіть, якщо інфікуєтеся штамом «Дельта», перебіг хвороби буде легким.
– Чи є якісь особливості у «Дельти», зокрема й щодо профілактики?
Олександр Д., Запорізька обл.
– Штам коронавірусу «Дельта» більш заразний та дає більше ускладнень. Єдиною профілактикою від нього є щеплення та дотримання соціальної дистанції, носіння масок, миття рук. Вакцинація від Covid-19 не гарантує, що людина у жодному разі не захворіє, але вона захищає від тяжкого перебігу хвороби та смерті від неї.
– Кілька днів тому зробив щеплення від коронавірусу першою дозою. А чи вбереже воно мене від «Дельти»?
Леонід Васильович, Полтавська обл.
– Найбільш ефективний захист від вакцини ви отримаєте через 2 тижні після другого щеплення. Тож не забудьте зробити його!
Та навіть перше щеплення дає певний, хоча й менший захист. Навіть, якщо захворієте, перебіг буде значно легший.
Але не забувайте, що навіть після вакцинації двома дозами необхідно продовжувати носити маски, дотримуватися соціальної дистанції та ретельно мити руки з милом.
– Мені 67 років, та ще й маю «букет» хвороб. Хочу записатися на вакцинацію. Як це правильно зробити?
Валентина К., Черкаська обл.
– Літні люди, ті, хто має хронічні хвороби, можуть вакцинуватися у будь-якому зручному для них пункті щеплення, у центрі масової вакцинації або викликати мобільну бригаду додому, якщо не можуть пересуватися самостійно. У такому разі треба зателефонувати до контакт-центру і сказати про це. Вашу заявку на виїзд мобільної бригади з імунізації додому зареєструють, а про дату та час завчасно попередять по телефону.
Записатися на щеплення від Covid-19 можна, зателефонувавши до сімейного лікаря або до реєстратури найближчого пункту щеплення.
Знайти список пунктів можна на сайті: vaccination, covidl 9.gov.ua aбo за телефоном контакт-центру МОЗ: 0 800-60-2019.
Для щеплення не обов’язково мати декларацію з сімейним лікарем. При її відсутності до пункту щеплення потрібно взяти паспорт та ідентифікаційний код.
«Погляд часу» №36-02.09.2021