Що відбувається з відносинами під час вимушеної розлуки

Абсолютно незбагненна в 21-му столітті війна йде в центрі Європи ось уже 5 місяців. Величезна кількість українців була змушена залишити свої будинки. Багато сімей, родичів і просто друзів опинилися на великих відстанях один від одного. І вже зовсім скоро відносини між людьми почали змінюватись. Причому, найчастіше, не в кращий бік.

Відносини під час вимушеної розлуки під час війни

Війна зовнішня завжди породжує війну внутрішню – на рівні психіки. Це означає, що колективні образи жертви, агресора, рятівника починають впливати на наше сприйняття всього довкола.

Саме так ми починаємо наводити проекції тих чи інших перерахованих вище образів на всіх людей, включаючи родичів і друзів. Як правило, проекції «вішаються» на найближчих людей. І цей процес двосторонній. Саме через таку практику безліч відносин піддаються трансформації і навіть руйнуються.

Що робити? Моя рекомендація полягає в тому, що дуже важливо про це пам’ятати і радикальні висновки про друзів і родичів відкласти до кінця війни.

У жодному разі не можна обрізати для себе зв’язки з фразами «більше ніколи», «вони жахливі», «як можна так не розуміти ситуації». Так, на даний момент ви не згодні з їхньою позицією, словами та вчинками, вам категорично неприйнятно те, що відбувається — ви навіть можете перестати спілкуватися. Але внутрішньо, коли ви обрізаєте цей зв’язок, ви насамперед травмуєте свою психіку. І тут вже навіть не має значення, як відреагують ваші близькі. Просто важливо ухвалити для себе рішення — усі висновки я роблю вже після війни. Коли з колективної психіки підуть ці три образи, які так яскраво звучать, ви побачите ситуацію  в абсолютно іншому ракурсі.

Переключити психіку допомагає все те, що саме ви сприймаєте красивим: улюблена музика, читання книг, захоплююча ідея.

Другим ефективним перемикачем є улюблена справа. Після неприємних новин або напруженого спілкування з кимось із близьких, займіться улюбленою справою або торкніться чогось прекрасного у вашому розумінні — і ви зможете побачити результат.

Варто прийняти ці прості правила задля заощадження стану душевного спокою навіть у найскладніші часи. Але головне — не робити швидких висновків і не обрізати зв’язки. Війна рано чи пізно закінчиться. І після неї обов’язково настане нове життя. Головне — не впадати у відчай і берегти свою і чужу психіку. Адже життя продовжується…

Христина Кудрявцева, психолог

«Уют» №33-11.08.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *