Щоб нітрати не лякали

Ранні овочі і перша зелень ростуть в екстремальних умовах, навіть якщо їх вирощують у теплицях. Адже для того, щоб вони швидше виросли, їм не тільки потрібні тепло і вода, а й безліч добрив. Тому виробники ними часто зловживають, щоб швидше отримати прибуток. Як наслідок, від овочів та зелені навесні досить часто трапляються отруєння нітратами.
Нітратів і пестицидів можна частково позбутися: для цього потрібно правильно вимити й очистити фрукти та овочі.
Кабачки, огірки, баклажани. Огірки повинні бути ніжно-трав’яного кольору, якщо вони темно-зелені, це свідчить про те, що їх «перегодували» нітратами. Перші огірки, кабачки і баклажани потрібно обібрати від шкірки. Зрізайте плодоніжку – це найотруйніше місце.

Салат, петрушка, кріп. Найбільше «хімії» накопичується у прожилках, черешках – тож не потрібно їх їсти. Зелень завжди швидше вбирає нітрати, і перед тим, як додавати її у страви, вимочіть протягом години у воді.
Помідори. Не купуйте помідори оранжево-червоні, наче недозрілі. Пам’ятайте, чим товстіша шкірка, тим більше «хімії».Не соромтеся і попросіть продавця розрізати помідор: якщо він із білою м’якоттю і товстими прожилками – це свідчить про великий уміст «хімії». Якщо ви все ж купили такі томати, потримайте їх у прохолодній воді близько години.


Капуста. У верхніх капустяних листках і качані міститься велика частина нітратів, тому їх потрібно викинути.
Картопля. У картоплі «хімія» збирається під шкіркою і в серцевині бульби. Тому після того як картопля закипіла, воду необхідно злити.
Найбільше накопичують нітратів такі культури: капуста, морква, огірки, кабачки, салат, редиска, редька, буряки, селера, кріп, петрушка, кавуни.
Плоди, у яких міститься багато нітратів, можуть «виділятися» серед інших досить великими розмірами. Крім того, можуть відрізнятися за кольором. Так, у нітратній морквинці серцевинка може бути білішою, ніж інші частини. Річ у тому, що саме там концентруються нітрати.
Як зменшити кількість нітратів:
✓ перед вживанням замочіть свіжі овочі на 2 год. у ледь підсоленій воді;
✓ під час відварювання 85 % нітратів виходить з овочів у воду. Але важливо відразу після приготування вийняти овочі з води. Готуючи борщ чи овочеву юшку, слід відварити весняні овочі 15 хв. у воді, злити її, а після цього готувати страву;
✓ відокремлюйте від плодів високонітратні частини;
✓ під час тушкування овочів не накривайте каструлю кришкою, частина нітратів вийде разом із парою;
✓ зменшити втричі кількість нітратів у продуктах допомагає кислота. Тому слід додавати до них трохи лимонного соку, чи яблучного оцту.
«Погляд часу» №19-07.05.2020