Щитовидка та діабет: що робити, якщо закінчуються потрібні ліки?

В аптеках більшості регіонів України зараз під час війни спостерігається дефіцит чи навіть повна відсутність низки ліків. Деякі з цих препаратів – життєво необхідні пацієнтам.

Щитовидка та діабет: що робити?

Через їхню відсутність люди з хронічними захворюваннями відчувають додаткові стрес і тривогу. До ліків такого роду відносяться L-Тироксин, протидіабетичні препарати та інсулін, щодня потрібні хворим із патологіями щитовидної залози та цукровим діабетом. Що робити тим, хто відчуває зараз брак потрібних ліків, розповів ендокринолог Вадим Бурчак.

Якщо таблетки у дефіциті

При проблемах із щитовидкою

Звичайно, у мирний час ендокринологи таких порад не дають, але зараз ваше завдання – за всяку ціну зберегти здоров’я та життя. Тому ось військові рекомендації для тих, у кого повна заміщувальна доза тироксину.

Якщо у вас залишилося в запасі трохи таблеток, то зменшіть дозу на третину. Краще протягнути якийсь час на нестачі, ніж повному дефіциті.

Вранці та вдень обов’язково робіть зарядку на всі групи м’язів.

Запивайте тироксин підкисленою водою – це покращує його засвоєння.

Протягом години після прийому таблетки не пийте кави та молока, не їжте молочні продукти.

Не приймайте зранку препарати кальцію – це знижує засвоєння тироксину.

У той же час не забувайте про вітаміни групи В, залізо і селен (якщо в них є потреба, і вони є) – їх прийом, навпаки, збільшує ефективність тироксину.

При цукровому діабеті

Якщо у вас цукровий діабет другого типу та закінчуються протидіабетичні препарати, ваше головне завдання – не допустити декомпенсації.

Що для цього потрібно робити:

  • якщо у вас є можливість вибирати продукти, максимально зменшіть вуглеводи в раціоні. Зведіть до мінімуму (а в ідеалі – повністю виключіть) цукор, мед, варення, родзинки, цукерки, борошняне, крупи, картоплю та фрукти;
  • не скорочуйте споживання білка (якщо не має хронічної ниркової недостатності);
  • робіть зарядку після кожного їди – м’язова робота знижує рівень цукру без участі інсуліну;
  • не заїдайте стрес – боріться з ним іншими способами: глибоким диханням, аутотренінгом.

Якщо у вас цукровий діабет першого типу та закінчується інсулін, зменшуйте дозу, щоб його вистачило на більший термін. Нехай буде гіперглікемія, але принаймні не важка декомпенсація при повній відсутності інсуліну.

Потроху, але часто

Самопочуття пацієнтів із цукровим діабетом другого типу тримається на трьох китах:

  • прийомі ліків;
  • помірному фізичному навантаженню;
  • дієті.

Живлення діабетика має бути регулярним, частим та дробовим. Якщо є можливість, основні прийоми їжі (сніданок, обід, вечеря) поєднуйте з додатковими (другий сніданок, полудень, легке перекушування перед сном), сформованими за рахунок зменшення основних порцій.

«Погляд часу» №14-01.04.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *