Що робити коли жовтіють огірки і причини пожовтіння зав’язі огірків
На огірках, які ростуть у відкритому ґрунті, жовтіють і обпадають зав’язі. У чому причина і що слід зробити?
Щоб не допустити цього явища, необхідно знати причини і вміти з ними боротися.
Різкі перепади температури
Найчастіше пожовтіння зав’язі огірків провокують різкі перепади температури повітря і ґрунту. Огірки можуть болісно відреагувати на низьку температуру й у холодне літо зазвичай не балують урожаєм.
Хвороби огірків
Дуже часто причиною загибелі зав’язі бувають хвороби огірків. Бактеріоз одна з них. Поширенню цієї хвороби сприяють підвищена вологість ґрунту і повітря, загущені посадки, а також вирощування культури на одному і тому ж місці кілька років поспіль. Для профілактики бактеріозу рослини рекомендується оприскувати 1 % бордоською рідиною або 0,4 % суспензією хлорокиси міді. Хороший результат також дає обробка кущів раз на тиждень блідо-рожевим розчином марганцівки.
Погане запліднення
Причиною пожовтіння зав’язі огірків (особливо у теплиці) може бути погане запліднення, що зазвичай пов’язано з похмурою або, навпаки, дуже спекотною погодою. У невеликих теплицях запилювати рослини нескладно і вручну. У відкритому ґрунті для залучення бджіл рекомендується обприскувати рослини розчином меду чи розміщувати на огіркових грядках ємності з цукровим сиропом. При цьому дуже важливо пам’ятати, що запилення огірка відбувається з шести до десяти годин ранку, тому саме у цей час потрібно забезпечити максимальний доступ комах-запилювачів до рослин.
Дуже багато зав’язей
Однією з причин пожовтіння зав’язей може бути велика кількість їх на батоги. Не слід допускати, щоб на одному кущі одночасно розвивалося більше 20-25 зав’язей – рослині просто не вистачить сил сформувати повноцінні плоди.
У зв’язку з цим фахівці радять своєчасно видаляти всі пагони (навіть із жіночими квітками) і проводити прищипування верхівок батогів.
Полив
Особливу увагу при вирощуванні огірка слід приділяти поливу. Так, навіть незначна нестача вологи може привести до пожовтіння зав’язі. При цьому треба враховувати, що вологість ґрунту до плодоношення повинна бути трохи нижчою, ніж у період формування урожаю. Огірки поливають прогрітій водою, тому що від холодної рослини втрачають зав’язі і починають хворіти. Говорячи про полив, слід згадати про одну хитрість: у період утворення квіток огірки не поливають кілька днів. Це підсушує ґрунт і сприяє появі жіночих квітів. Немаловажне значення має і час поливу. У спекотні дні огірки краще поливати вранці, а при прохолодній погоді – вдень.
Підживлення огірків
Коли на пагонах висить багато перезрілих огірків, то не дивно, що зав’язі жовтіють і осипаються, оскільки переспілі плоди забирають собі живлення.
Зав’язі можуть жовтіти і при нестачі мікроелементів. У період плодоношення корисно проводити підживлення огірків фосфорно-калійними добривами. Деякі городники застосовують для підживлення огірків деревну золу (300 г на м²).
Проаналізувавши всі можливі причини пожовтіння зав’язей, думаємо, ви без зусиль впораєтеся з проблемою.
«Погляд часу» № 29-2019