Щоб не захворіти на кір

«Погляд часу» №8-2019
Нині в Україні поширюється захворюваність на кір, і не лише серед дітей. Триває масова пропаганда вакцинації, навіть дорослим рекомендують робити щеплення.
У людини, яка хворіла у дитинстві на кір, виробляється довічний імунітет на це захворювання. Тому вакцинацію доцільно робити тим, у кого такого імунітету немає. Це захворювання зазвичай оминає тих, у кого міцний загальний імунітет внаслідок здорового способу життя і хто вдається до запобіжних санітарно-гігієнічних заходів, як у разі підвищеного ризику «підхопити» грип. Тобто частіше мити руки, при першій же можливості промивати носоглотку, носити захисну маску-респіратор у місцях скупчення людей або уникати таких місць. У час передепідемії, як тепер у нашій країні, шанси захворіти на кір зменшуються, якщо вживати більше продуктів з умістом каротиноїдів – метаболічних попередників вітаміну А, з-поміж яких найбільш важливим є бета-каротин. На нього особливо багаті морква, гарбуз, яєчний жовток, печінка, молочні продукти, червоний перець, бобові, зелена цибуля, салат, помідори. Для засвоєння бета-каротину потрібен жир – олія, вершкове масло, сало тощо. У період значної циркуляції кору можна застосовувати й аптечні форми вітаміну А.
Серед типових симптомів кору – підвищена температура тіла, нежить, кашель, сльозотеча, почервоніння очей, нерідко світлобоязнь, характерний висип, що з’являється зазвичай через 4-5 днів захворювання. Типова ознака початкової стадії саме кору – поява на піднебінні дрібних рожевих плямочок, а на слизовій щік, яснах поблизу зубів виникають білі цяточки. І лише після цього настає період характерних для кору висипів на тілі: над шкірою вивищуються червоні плями діаметром 2-3 мм. Дні за три висипи починають згасати, лишаючи пігментацію.
Спалахи кору відбуваються циклічно, кожні 5-6 років. На жаль, проти вірусу досі не винайдено специфічного лікування. Хворому призначають постільний режим, а медикаменти та симптоматичні засоби – такі самі, як при ГВРЗ. Якщо є бактеріальні ускладнення, то застосовують антибіотики.
Дорослим, які у дитинстві хворіли на кір, але за родом діяльності потрапили до групи ризику (лікарі, вчителі, продавці та інші категорії населення з підвищеною контактністю), варто для впевненості щодо наявності в їхньому організмі антитіл зробити аналіз на імуноглобуліни ІgG до вірусу кору.