Щоб ягоди не дрібнішали

чорна смородина

Багато садівників-любителів часто, не розуміючи, нарікають на те, що ягоди на плодоносних кущах чорної смородини на третій-четвертий рік плодоношення дрібнішають. У чому справа? А справа у тому, що чорна смородина відноситься до культур вологолюбних і досить вимогливих до родючості ґрунту. Тому однією з причин зменшення величини ягід як на молодих кущах, так і на більш старих може бути нестача вологи й елементи живлення у ґрунті у період вегетації. Нестача вологи затримує ріст рослин, призводить до зменшення розміру ягід і їхнього осипання.

Вкрай важливо полити кущі на початку червня – під час активного росту рослин і утворення зав’язей, а також у кінці червня-початку липня, коли йде налив ягід.

Ґрунт зволожують на глибину залягання основної маси коренів (30-40 см). Орієнтовна норма поливу – 20-30 л на 1 м². У першій половині літа застосовують органічні та мінеральні підгодівлі у рідкому вигляді. У кінці вересня- жовтні під перекопування вносять основне добриво – під кожен кущ 6-8 кг органічних добрив, 40-50 г суперфосфату, 10-15 г сульфату калію.

Іноді ягоди дрібнішають внаслідок сильного загущення. Таке зазвичай трапляється на запущених кущах. Тому смородину необхідно регулярно і правильно обрізати, що продовжить період використання посадки. При обрізанні, перш за все, систематично вирізають старі гілки. На зміну їм залишають однорічні нульові пагони заміщення. Правильно сформований кущ налічує 10-15 скелетних гілок різного віку.

Необхідно також вести боротьбу з хворобами (антракноз, іржа, плямистість листя, махровість, борошниста роса) і шкідниками (смородинна брунькова міль, смородиновий кліщ, златка, скляниця та ін.), які також впливають на зниження розміру ягід. Але навіть при гарному догляді неминучий процес біологічного старіння,  який також викликає різке зниження урожайності і, як наслідок, дрібнішання ягід. Кущі чорної смородини, наприклад, продуктивно можна використовувати не більше 8-10 років. На заміну їм необхідно заздалегідь садити молоді рослини. При цьому бажано оновлювати сортимент, висаджуючи на ділянку нові, високоурожайні, великоплідні, стійкі до хвороб сорти.

 

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber