Швидка допомога при чорній ніжці

«Погляд часу» №12-2019
Чорна ніжка у більшості випадків з’являється з вини самих городників, які нехтують профілактичними заходами. Часто при ранньому посіві насіння недостатня для росту сіянців температура у кімнатних умовах, погане освітлення можуть викликати захворювання вже відразу після появи сходів або трохи пізніше. У молодих рослин, починаючи з фази сім’ядольних листків і аж до закінчення вирощування розсади, може потемніти прикоренева частина стебла чи кореневої шийки. У фазі сім’ядольних листків такі рослини зазвичай гинуть. Особливо хвороба прогресує при високій вологості ґрунту і повітря, а також при низькій температурі.
Хворобою найчастіше уражається розсада на ґрунтових сумішах, які використовують кілька років без дезінфекції. Провокують захворювання посів насіння у непрогріту землю, висока кислотність ґрунту, погано вирівняна поверхня землі і недостатнє освітлення після появи сходів. Треба постійно підтримувати ґрунт пухким, повітропроникним, забезпечити достатню освітленість, помірний полив. Сходи необхідно періодично провітрювати так, щоб це було для них ще й загартуванням, але при цьому не нашкодило їм. Якщо ж чорна ніжка вже з’явилася чи ще до пікірування помічено її, то заходи боротьби з нею повинні бути обов’язково комплексними.
Насіння перед посівом треба відсортувати. Від можливої прихованої інфекції посівний матеріал краще знезаразити, для чого насіння огірків, помідорів, баклажанів, перцю треба продезінфікувати в однопроцентному розчині перманганату калію протягом 20 хв. і потім обов’язково промити водою. Насіння капусти прогріти 20 хв. у воді при температурі +48-50 градусів і потримати у холодній воді 2-3 хв. Також насіння можна протруїти перед посівом препаратами бактофіт або фітоспорин.
Досить ефективним засобом боротьби із хвороботворними грибками вважається обробка землі гарячим розчином марганцівки малиново-фіолетового кольору. Але після неї потрібно дати ґрунту вистоятися протягом двох діб, інакше насіння чи розпікірувані сходи у ньому просто згорять. У землю для розсади бажано завчасно внести триходермін.
Але якщо чорна ніжка усе ж уразила сіянці, то передусім треба скоротити полив практично до того, щоб земля пересохла. Як правило, тоді розсада перестає падати. До стебел можна підсипати прожарені пісок або ґрунт із додаванням деревного попелу, оскільки чорна ніжка утворюється саме на межі зіткнення землі з повітрям, а шар прожареного піску чи ґрунту завжди буде сухим. Якщо розсада вже хворіє, іноді рекомендують присипати поверхню землі сумішшю попелу з мідним купоросом (1 ч. л. мідного купоросу на склянку попелу). Для профілактики цього захворювання найчастіше застосовують молочну сироватку, трихопол (одна таблетка на 1 л води), фундазол, препарати міді. Якщо у горщику ростуть разом здорові та хворі рослини, то останні краще видалити. Потім ґрунт у цих місцях полити розчином одного з рекомендованих вище препаратів, інакше при потраплянні інфікованих решток на грядки, доріжки чи в компостну купу хвороботворні грибки опиняться у поживному середовищі і почнуть розмножуватися.
А. Савчук, агроном