Скільки важить шкільна освіта?

школяр з портфелем

Лікарі б’ють на сполох: чимало українських школярів мають серйозні проблеми з поставою: скаржаться на болі у спині, помітно сутуляться. Одна з причин —  важкі портфелі.

Чи такі вже насправді  «важкі» знання та скільки реальних навчальних кілограмів щодня доводиться носити українському школяреві.

У першому класі  книг та зошитів діти до школи не носять, їх залишають у навчальному закладі. Але у ранець все одно кладуть багато всього:  олівці,  гумку, деякі свої речі, харчування на групу продовженого дня, воду… “Коли дочка пішла до школи, звернув увагу, що портфель дитини важкуватий. Її  шкільне приладдя важить  понад 3 кг, а з портфелем усі 4.   Запитую, чи важко їй носити такий портфель. Каже, болять плечі, там, де лямки портфеля”, — розповідає батько третьокласниці Юлі.

Допустиму вагу портфеля встановлює Міністерство охорони здоров’я. Наказом МОЗ N13 від 18.01.2007 затверджено «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей», якими передбачено оптимальні показники ваги шкільних підручників без ваги ранця. Учням 1−2 класів, згідно із цим документом, можна носити до 2 кг підручників, 3−4 – до 2,3 кг, 5−6 – до 3 кг, 7−8 – до 3,5 кг, 10−11 – до 4,5 кг. Вчителі знають про постанову, але не розуміють, як виконувати ці норми.  «Як варіант, запропонували носити по одній книжці на парту, але діти будуть заважати одне одному. І якщо малюкові батько понесе портфель, то п’ятикласниця Вероніка змушена нести знання на своїх плечах. Наприклад, у розкладі на вівторок у них сім предметів: музика, алгебра, українська мова, всесвітня історія, два уроки англійської мови та французька. Зокрема з англійської, крім основного підручника, потрібно мати книгу-зошит для виконання письмових завдань, а також окремий підручник із граматики.  З французької – дві книжки. До усіх необхідних підручників слід додати зошити, блокнот, щоденник, пенал, їжу на перекус або пляшечку з питною водою… От і виходить, що вміст портфеля важить майже 6 кілограмів. Сам наплічник важить півтора кілограма, отже, тягти доводиться понад 7 кілограмів.

Наприклад, у розкладі у них сім предметів: музика, алгебра, українська мова, всесвітня історія, два уроки англійської мови та французька. Зокрема з англійської, крім основного підручника, потрібно мати книгу-зошит для виконання письмових завдань, а також окремий підручник із граматики.  З французької – дві книжки.
До усіх необхідних підручників слід додати зошити, блокнот, щоденник, пенал, їжу на перекус або пляшечку з питною водою…От і виходить, що вміст портфеля важить майже 6 кілограмів.
Сам наплічник важить півтора кілограма,
отже, тягти доводиться понад 7 кілограмів.
школяр з портфелем

Свою думку мають і  лікарі.  «Від тягарів у дітей деформується хребет, який активно росте саме у шкільному віці. Кожна четверта дитина псує собі спину через те, що її портфель важить більше, ніж одна десята  її власної ваги.Найпоширенішою проблемою зі спиною у школярів є викривлення хребта, або сколіоз. Майже дві третини дітей носять за спиною ранці, вага яких перевищує 10% ваги самої дитини, а кожен п’ятий школяр тягає на собі 15% власної ваги.  Дитина під вагою портфеля може сутулитись, а це  призводить до невеликих травм чи розтягнень», — каже педіатр Оксана Яременко.

Деякі батьки знайшли вихід – планшет.  «Задоволення недешеве.Планшет коштує від 2500 гривень, електронна книга близько двох тисяч. Утім, і тут є застереження. Насамперед окулістів. За словами спеціалістів, школярам не можна проводити перед екраном більше  двох годин на день. «Якщо дитина бере з собою планшет у школу, то дивиться в екран близько п’яти годин. Потім просить вдома пограти у комп’ютер. Так може «накапати» вже понад шість чи навіть більше годин. Дитина через кілька місяців почне скаржитися на помутніння в очах, поганий зір чи головний біль. Рекомендую обмежити дитину у використанні ґаджетів. Норма —  не більше двох годин на день», — пояснює окуліст Світлана Васильченко.

 

 

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber