«Случайный вальс»

Історія однієї зустрічі
«Случайный вальс» був написаний Євгеном Долматовським і Марком Фрадкіним на початку 1943 року. Ця проста пісня про бажання жити і любити припала всім до душі. Адже ніяка смертельна небезпека не може заглушити ні з чим не порівнянне відчуття закоханості. І закрутила прекрасна вальсуюча мелодія по дорогах фронтових, зігріваючи серця людей і на фронті, і в тилу.
В основу пісні лягла сумна історія про скороминущу зустріч із дівчиною Зіною, розказана Марку Фрадкіну льотчиком Василем Васильєвим. Композитора не могло залишити байдужим прохання льотчика: «Ось ви пісні складаєте. А напишіть про мою зустріч. Якщо все точно опишете, Зіна зрозуміє, що це про нас із нею. Може, вона почує і відгукнеться».

І дійсно, через деякий час дівчина написала на радіо лист, у якому просила дізнатися адресу льотчика, але на той час Василь Васильєв уже не міг відповісти Зіні: в одному з повітряних боїв він загинув…
Першим виконавцем «Випадкового вальсу» був Леонід Утьосов, він же і записав пісню на платівку, але, на жаль, тільки один куплет. Запис другого куплета цензура не дозволила: «Звідки це? Офіцер приходить у незнайомий будинок, танцює там із незнайомою жінкою, говорить, не знаючи про що, і відчуває себе, як біля рідного вогнища!» Більш того, доходило до абсурду: «Як може тендітна дівчина дістати до погона бойового офіцера? Ви хочете принизити нашу армію?». Після цього був змінений один із рядків, який спочатку звучав так: «И лежит у меня на погоне незнакомая ваша рука…»
І навіть після всіх змін восени 1946 року тиражування та офіційне виконання пісні було заборонене. Заборона була знята тільки під час хрущовської відлиги. Із тих пір ця пісня звучить, залишаючись однією з улюблених ліричних пісень воєнної доби.
Случайный вальс
Ночь коротка, спят облака, И лежит у меня на ладони Незнакомая ваша рука. После тревог спит городок, Я услышал мелодию вальса И сюда заглянул на часок. Хоть я с вами совсем не знаком, И далёко отсюда мой дом, Я как будто бы снова Возле дома родного… В этом зале пустом Мы танцуем вдвоём, Так скажите хоть слово, Сам не знаю о чём. Будем дружить, петь и кружить. Я совсем танцевать разучился И прошу вас меня извинить. Утро зовёт снова в поход, Покидая ваш маленький город, Я пройду мимо ваших ворот. Хоть я с вами совсем не знаком, И далёко отсюда мой дом, Я как будто бы снова Возле дома родного… В этом зале пустом Мы танцуем вдвоём, Так скажите хоть слово, Сам не знаю о чём.
Читайте також; Степом, степом…
«Погляд часу» №19-07.05.2020