Сніг – із користю для рослин
М’які пишні снігові кучугури корисні для рослин, але формуються вони часто не там, де потрібно. Щоб використовувати сніг із користю та мінімізувати незручності, його доводиться перерозподіляти на ділянці. Як саме – залежить від регіону, розташування ділянки та погодних умов.

Збираємо кучугури
Затримати сніг можна за допомогою штучно створеного рельєфу – він накопичуватиметься з навітряного боку вертикальних перешкод.
Наприклад, біля підпірної стінки, поверненої до вітру, формуватиметься кучугура, і насадження, що ростуть під нею, будуть укриті.
Перешкодою для вітру будуть не лише стаціонарні споруди – підпірні стіни чи паркани, – а й тимчасові: загороджувальні щити, які виставляють лише взимку. Щити з сітки, лози чи соломи будуть надійніші за суцільні – з фанери та дерева. Останні можуть впасти під натиском вітру й пошкодити рослини.
Струшуємо гілки
Легкий пухнастий сніг на гілках виглядає дуже красиво. Але варто сонцю пригріти сильніше чи статися сильному снігопадові, і він, налипаючи на гілки, стає небезпечним вантажем. Зламані під вагою мокрого снігу гілки – часте явище в саду. Тому його потрібно акуратно струшувати. При зміні погоди краще прибрати навіть тонкий шар снігу – після відлиги він може перетворитися на крижану кірку.
Звільняємо від зайвої ноші чагарники
Рослини, поховані під снігом, можуть постраждати від його ваги. Це не так страшно для квітників, де зимуюче коріння багаторічників зберігається в землі, а ось для чагарників, особливо зі скульптурною кроною, може бути згубно. Ці рослини варто звільняти від зайвої ноші.
Але варто пам’ятати, що крихкість гілок узимку зростає, а відновлення займе час, тому навесні кущ виглядатиме неохайно. Плодові до того ж зазнають збитків у врожаї.
Розбиваємо наст
Одразу після снігопаду пухнасті кучугури корисні для рослин, але після відлиги становлять небезпеку. При яскравому сонці, особливо з наближенням весни, підтає лише верхній шар снігу. Після нічного зниження температури на поверхні з’являється тонка крижана кірка – наст. Навіть якщо всередині сніг залишиться пухким, жорсткий наст перешкоджає проникненню повітря. Навесні це особливо небезпечно – виникає ефект парника. Через поєднання вологості, підвищення температури та застійного повітря рослини можуть випріти.
Для дерев та чагарників наст несе й іншу небезпеку. Осідаючи під час танення, він може поламати гілки, що вмерзли в нього, і пошкодити кору. Тому гілки дерев бажано звільняти від снігу до утворення насту, не давати сформуватися жорсткому шару з гострими краями навколо стовбурів. А навколо чагарників розпушувати його за допомогою вил.
«Погляд часу» №5-27.01.2022