Стратифікація насіння

Погодьтеся, «стратифікація насіння» звучить дуже по-науковому. Більшість городників вважає це чимось складним і незрозумілим. Та насправді все дуже просто. Процес стратифікації під силу навіть садівникам-початківцям.

Стратифікація насіння

Насіння рослин, як правило, дозріває восени, та при цьому не проростає навіть у теплі, бо перебуває у спокою. Щоб насіння проросло, йому треба створити відповідні умови. Тому перед посівами насінню деяких рослин треба влаштувати умови, за яких вони перебувають, зазвичай, у природі восени та взимку. Це і є стратифікацією.

Іншими словами, стратифікація насіння – це процес, у якому ми імітуємо природні умови зими для насіння рослин, щоб вони легше, швидше та краще могли прорости.

Для чого проводити стратифікацію

Варто піддавати стратифікації насіння багаторічних трав лаванди, меліси, чебрецю, естрагону, черемші, розмарину; овочевих культур цибулі-порею, моркви, пастернаку, петрушки; деяких квітів – дельфініуму, аквілегії, адонісу, примули, ірисів; плодових та хвойних порід дерев туї, сосни, ялини, яблуні тощо.

Зімітувати умови, за яких насіння вийде зі сплячки, можна по-різному: наприклад, посіяти овочі пізньої осені. Деякі городники висівають насіння у горщики та закопують їх у сніг на глибину 25-30 см, щільно втрамбувавши.

Як самостійно провести стратифікацію

Спосіб 1. Вату, ватні диски чи марлю, складену у кілька шарів, змочити теплою кип’яченою водою, розподілити на ній насінини та вкрити другим шаром. Загорнути їх у чистий поліетиленовий пакет чи зіп-лок та помістити у холодильник на верхню полицю.

Спосіб 2. На дно горщика насипати шар вологого піску, на нього треба викласти шар насіння, загорнутого в марлю. Потім – знову шар піску. Після цього полити зверху водою та помістити у целофановий пакет чи накрити склом. Посудину треба покласти у холодильник чи підвал. Після того як насіння пробуде в холодному місці тиждень, його висівають у горщики.

Спосіб 3. Насіння, яке закладають на стратифікацію, попередньо знезаражують. Можна замочити на 0,5 год. у 0,5 % розчині марганцівки. Потім промити в декількох водах кімнатної температури. Просушити, укласти в поліетиленові пакетики. Покласти їх на верхній полиці холодильника чи в приміщенні з температурою +4 °С до висіву.

Спосіб 4. Знезаражене підсушене насіння висипають у полотняні чи поліетиленові мішечки, складають у пластмасовий контейнер, щільно закривають кришкою і заклеюють скотчем. Підготовлений пакет закопують у сніг до початку танення. Із настанням тепла ставлять у підвал або на нижню полицю холодильника до посіву.

Основні правила

На пакетиках із насінням має бути вказано, чи потрібна стратифікація та на який термін (як правило, це 2-3 місяці).

Для більшості культур проводять холодну стратифікацію, тому варто пам’ятати, що температура має бути від 0 до +5 °С.

Перед процедурою насіння необхідно продезінфікувати: 1 г марганцевокислого калію на 100 мл води (розчин повинен бути насиченого фіолетового кольору) протягом 30-45 хв., після цього промити у теплій воді.

Субстрат можна придбати чи приготувати власноруч: 1 частина торфу і 1 частина піску. Суміш треба попередньо знезаразити.

Жорстке сухе насіння замочують на 2-3 доби у теплій воді (+15-20 °С).

Насіння треба періодично діставати з холодильника, провітрювати та зволожувати за допомогою розпилювача.

«Погляд часу» №7-16.02.2023

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *