Страви, якими харчувалися наші солдати у Другій світовій війні

Польовий куліш

Меню солдат особливою різноманітністю не блищало: гречана каша, армійський борщ і “дерев’яний” компот.

Щороку у День Перемоги біля пам’ятників Невідомому солдату по всій країні розгортають польові кухні, де готують страви, якими годували солдатів під час війни. Найвідоміша страва, безумовно, польовий куліш. Але насправді раціон у бійців був значно багатшим: варили вони і борщі, і гречані каші. Але іноді доводилося обходитися і компотом із гілок.

Рецепти військово-польової кухні дізнавалися від живих свідків тієї епохи – ветеранів, які служили на фронті у роки ВВв. Страви ці прості і дуже поживні. А саме це і потрібно було у той час.


Армійський борщ

Качан капусти – 1 шт., буряк – 5 шт., морква – 4 шт., цибуля – 4 шт., картопля – 4 кг, сіль – за смаком, тушонка – 1 банка.

Такий борщ варили в армійському казанку об’ємом 10 літрів. Варили не часто – тільки коли випадали спокійні вечори і можна було хоч трохи розслабитися, побалувати себе майже домашньою стравою.

“Налити воду, не доливаючи на чотири пальці до країв, покласти нарізану картоплю, дві цибулини, розрізані на чверть до хвостиків, і поставити варитися. Буряк нарізати соломкою, моркву натерти чи теж порізати на брусочки, цибулю порізати кубиками. Всі ці овочі смажаться на жирі, злитому з банки тушонки. Коли картопля майже готова, потрібно додати нарізану капусту, протушковані овочі і тушонку. Дати 10 хв. поваритися і тільки потім посолити. Раніше не можна: тушонка у той час (та й зараз, якщо не пощастить) була дуже солона, і була висока ймовірність пересолити страву. Ще 5-7 хв. дати страві покипіти, а потім вугілля прибрати, а казанок накрити кришкою. І тільки через півгодини, коли борщ приготується, починати пригощатися”.

Гаряче солдати могли собі дозволити тільки під час затишшя.


Гречана каша з тушонкою

Гречана крупа (в армійських кухлях) – 12 шт., яловича тушонка (банки по 400 г) – 4 шт., соняшникова олія – 150 г, вода (в армійських кухлях) – 30 шт.

“Крупу особливо не перебирали, кидали як є. Тушонку, звичайно, краще яловичу, але тоді вибирати не доводилося. Те ж із соняшниковою олією – зараз її краще замінити маслом, але під час війни такої розкоші не було. Приготування стандартне: налити воду у казан. Додати гречку, через деякий час – тушонку й олію. За 10 хв. до кінця приготування посолити. Каша – пальчики оближеш. Особливо коли ти після бою, а вона – гаряча”.


Компот із гілок

Гілки чи листя вишні/бузини/смородини/інших фруктових дерев і кущів, цукор – за смаком.

“У польових умовах, якщо не було заварки чи варення, ніхто не турбувався: солдати прекрасно знали, що завжди можна назбирати листя чи наламати гілок і зробити гарячий напій. Приготування дуже просте: у казанок із водою кидаємо листя і гілки фруктового дерева чи куща (бузини, малини, вишні). Вода стає червоного кольору. Трохи проваривши, знімаємо казанок із багаття, і даємо “чаю” 10 хв. настоятися – щоб він увібрав у себе увесь смак гілок і здобув насичений темно-червоний колір. Туди кинути цукор – і компот готовий до вживання! Не тільки смачно, але й для організму корисно”.


Салат “Солдатська пісня” (сучасний варіант)

Квасоля (можна взяти консервовану) – 200 г, хліб (черствий або сухарики) – 200 г, цибуля ріпчаста – 1 шт., морква – 1 шт., огірок (свіжий або солоний) – 1 шт., сіль, олія.

Квасолю відварити (можна використовувати консервовану).

Хліб нарізати кубиками (можна взяти сухарики).

Огірок нарізати кубиками. Цибулю нарізати, моркву натерти на крупній тертці й обсмажити разом на олії. Все перемішати. Посолити, заправити олією.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber