Суд із NASA через пил із Місяця

 місячний пил

Американка Лаура Чікко буде судитися з NASA через флакон із місячним пилом, який є подарунком від космонавта Ніла Армстронга. Космічне агентство наполягає на тому, що цим предметом не можуть володіти приватні особи.

У 2012 році Конгрес США ухвалив закон, згідно з яким якщо астронавт узяв додому «артефакт» із космічної місії, повернення якого NASA «явно не вимагало», то ця річ належать астронавту і федеральний уряд не може претендувати на неї.

Це стосується таких предметів, як персональні нотатки, зубна щітка чи фрагменти обладнання, які відпрацювали свій термін. Проте дане право не включає у себе «місячні камені та інший місячний матеріал». Незважаючи на це, право володіння ними досі є спірним юридичним питанням у Сполучених Штатах.

У позові, поданому минулого тижня до окружного суду у Канзасі, Лаура Чікко з Манчестера захищає свої права на контейнер із місячним пилом, який їй подарував Ніл Армстронг – перша людина на Місяці.

За словами Чікко, вона отримала цей подарунок від космонавта майже 50 років тому, коли мала 10 років. Її батько дружив з Армстронгом.

Багато фахівців сумніваються у достовірності об’єкта.

«Місячний матеріал не є контрабандою. Він є його повноправним і законним власником», – говорить адвокат Крістофер МакХ’юг.

Адвокат стверджує, що положення, прийняті Конгресом, не заперечують приватну власність на зразки, узяті на Місяці.

Іншу точку зору має Джозеф Гатейнс, колишній спеціальний агент NASA. Він стверджує, що якщо виявиться, що пил у флаконі є справжнім, федеральна влада матиме право конфісковувати його. «Місячний пил, який привезли астронавти з місії «Аполлон», належить уряду США, якщо він не був переданий урядам інших країн, – говорить агент. – Навіть Нілу Армстронгові не дозволили б передавати його комусь».

Лаура Чікко поки що не вирішила, що вона буде робити з флаконом, якщо їй дозволять його залишити. Зразок може коштувати багато мільйонів доларів, але жінка не впевнена, чи вона продасть його. «Для мене він має цінність, як пам’ять про мого батька. Для маленької дівчинки батько є супергероєм», – пояснює жінка.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber