Сухість у роті

Сильна або постійна сухість у роті у дорослих – украй неприємний симптом, який може бути результатом патологій, зовнішніх впливів або зневоднення.

Сухість у роті
Що потрібно знати про сухість у роті

Сухість у ротовій порожнині зазвичай є тимчасовим станом, і вона часто виникає, коли слинні залози не виробляють достатньої кількості слини. Це поширений побічний ефект після застосування багатьох ліків. Хоча сухість слизової може виникати практично у будь-якому віці, дискомфорт у роті через надмірну сухість частіше зустрічається у літніх людей, вражаючи 30 % людей у віці 65 років і старше.

Хоча сама по собі сухість у роті узагалі не становить небезпеки для життя, але це може бути дуже набридливим відчуттям, провокуючи певні негативні наслідки для здоров’я зубів та інших органів.

Причини сухості у роті

Сухість у роті – це не хвороба, а лише один із симптомів різних станів. Це може бути побічним ефектом якого-небудь захворювання чи прийому ліків.

Ряд захворювань, наприклад, синдром Шегрена, хвороба Альцгеймера, діабет, анемія, прогресуючий ревматоїдний артрит, інсульт і епідемічний паротит також провокують сухість у роті.

Куріння, жування тюну і дихання, якщо завжди відкритий рот також можуть сушити слизову рота.

Симптоми сухості у роті

Усі ми час від часу відчуваємо сухість у роті, часто через сильну спрагу. У цьому випадку простий спосіб відновити вологість у роті – просто випити склянку води.

Сухість у роті розвивається, коли перестає вироблятися слина. Слина – ключова частина здоров’я порожнини рота, оскільки вона змиває залишки їжі. Це допомагає запобігти інфекції, пригнічуючи зростання патогенних бактерій і грибків у роті.

Основні симптоми сухості у роті:
  • відчуття липкості, сухості чи печіння в роті;
  • проблеми з жуванням, ковтанням, дегустацією їжі або розмовою;
  • потріскані губи;
  • виразки чи інфекції в роті або на язиці.

Через сухість у роті людям важко говорити, їсти або ковтати. Слина вимиває з рота частинки їжі і бактерії. Зменшення слини викликає труднощі при жуванні або ковтанні їжі, а також натирання слизової грубими продуктами. Нестача слини, яку виділяють залози, сприяє накопиченню бактерій. Це збільшує ризик розвитку поганого запаху з рота, карієсу, інфекцій або різних захворювань ясен. Зверніться до лікаря, якщо сухість у роті супроводжується карієсом, сухістю очей, сухою шкірою, висипом або болем у суглобах.

Сухість у роті – це ще й побічний вплив багатьох ліків, тому лікарі часто запитують і вивчають історію хвороби.

Профілактика

Щоб знизити ризики дискомфорту від сухості, ви повинні дуже дисципліновано чистити зуби зубною пастою, що містить фтор. Вам варто уникати солодких або кислих продуктів і напоїв, щоб запобігти карієс. Вам також треба регулярно відвідувати стоматолога. Якщо у вас хворобливі й опухлі слинні залози, прийом знеболюючих має допомогти полегшити біль.

«Погляд часу» №20-13.05.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *