Сумісність рослин і сівозміна

Грядки рослин
При плануванні посадок слід враховувати особливості рослин. Так, грядку, на якій росли салат, шпинат, можна засаджувати цими ж культурами через рік; редиска, боби – тільки через 2-3 роки; морква, буряк, селера, помідори, перець, капуста – через 3-4 роки; огірки – через 3-5 років, цибуля – 4-5 років.

Капусту можна саджати там, де до цього росли цибуля, помідори, картопля. Після редьки, огірків, редиски її урожай навряд чи буде хорошим. Якщо поруч із капустою висадити селеру, то вона захистить її від земляних блішок, а от цибуля-порей відлякує гусениць совки, а кріп не підпустить попелиць і гусеницю. Ромашка, шавлія, м’ята захистять від капустяних метеликів. Капуста – гарна сусідка для різних сортів салату, помідорів, огірків, картоплі, шпинату, буряка, але нестерпна для винограду та петрушки.

Морква буде добре рости на грядках, де раніше розміщувалися капуста і картопля, але не варто її садити там, де росли до цього селера і петрушка. Вона може бути сусідом із помідорами, редискою, салатою, часником, редькою, горохом, але не переносить поруч кріп.

Поруч із нею на грядці особливо корисною буде цибуля, яка відлякуватиме морквяну муху, а морква, у свою чергу, не допустить до цибулі цибулеву муху.

Картопля, як відомо, росте скрізь, але особливо добре там, де до цього були огірки, бобові, капуста. Це гарний сусід для багатьох культур, зокрема кукурудзи, редиски, капусти, салату, але не для соняшнику. Квасоля, висаджена поруч із картоплею, а також чорнобривці, пижмо, настурція відлякуватимуть від неї колорадського жука.

Огірки можна висівати після ранньої білокачанної капусти, а також після цвітної, але не варто це робити там, де до цього росли гарбузи, помідори. Вони будуть поганими сусідами з картоплею, але непогано ростуть поруч із салатом, цибулею, часником, буряком, редискою, кропом, соняшником. Кукурудза, посаджена поруч з огірками, стимулюючи на них діє, так само, як і вони на неї.

Помідори можна вирощувати там, де до цього росли цвітна чи рання білокачанна капуста, бобові, але не було грядок із перцем, баклажанами. Помідори – гарні сусіди для багатьох культур, таких як селера, кукурудза, салат, редиска, морква, редька, буряк, петрушка, але погано уживаються з кропом. Меліса лимонна, чорнобривці, м’ята, шавлія, посаджені поруч, покращують якість і смак помідорів.

Буряк садять там, де до цього росли огірки, рання картопля, капуста, помідори, бобові, гарбузові. Він добре росте поряд із салатом, редискою, цибулею, часником, погано сумісний із кукурудзою.

Кращими попередниками баклажанів і перцю є огірки, бобові, рання білокачанна і цвітна капуста. Їх не можна садити після помідорів, баклажанів, перцю.

Цибулю садять після помідорів, огірків, капусти, ранньої картоплі, не використовують ті місця, де раніше росла кукурудза. Вона – хороший сусід для салатів, огірків, редиски, буряків, полуниці, не сумісна з горохом, бобами, квасолею.

Грядки з часником можна розташувати там, де росли до цього огірки й помідори. Він добре ростиме поряд із морквою, буряком, огірками, помідорами, полуницею, але не вродить, якщо поруч посадити капусту, горох, квасолю.

Горох садять на місці картоплі, помідорів, капусти, поруч із огірками, петрушкою, морквою, редискою, але якнайдалі від цибулі, часнику. Горох, як і решта бобових, дуже корисний для ґрунту. Він збагачує його азотом, а також добре розпушує.

Як бачите, деякі рослини несумісні, вони можуть пригнічувати одна одну. Огірки пригнічуються помідорами, квасоля і редька – цибулею, помідори – ріпою, несумісні томати і капуста, горох та цибуля з часником, картопля із соняшником. Найчастіше ця несумісність буває викликана леткими ефірними речовинами, які виділяються різними рослинами. Але іноді ці ж речовини, навпаки, сприяють росту інших рослин. Так, кріп, петрушка, базилік добре впливають на помідори і капусту, кріп, що росте поруч, покращує смак огірків, помідори стимулюють ріст цибулі, гороху, квасолі.

Є рослини, які здатні відлякувати паразитів, наприклад, м’ята перцева – тлю, білокрилку, хрестоцвітих блішок, гусениць капустянки, часник – павутинного кліща, стримує розвиток попелиці, петрушка між рядами полуниці здатна відігнати слимаків. Деякі з них діють згубно на паразитів. Цибуля вбиває павутинного кліща, часник – хрестоцвітих блішок тощо.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber