Сумне порівняння пенсіонерів

порівняння пенсіонерів
Сумне порівняння пенсіонерів

Так склалося, що я вже десять років живу далеко від рідної України, в Італії. Часто згадую своїх стареньких батьків, інших літніх українців. Яке у них безрадісне, бідове життя на жебрацькі пенсії. І порівнюю їх з італійцями. Щодня бачу, як літні чоловіки та жінки вранці п’ють каву, удень гуляють містом, ходять по магазинах, а ввечері великими компаніями сидять у ресторанах.

Ставлення до пенсіонерів в Україні відрізняється кардинально. Старий українець (я не беру винятки) – це вже людина ніби з іншої групи, викреслений із нормального життя. Хіба можна уявити наших звичайних бабусю чи дідуся, які замовляють столик у ресторані, щоб повечеряти при свічках?

У нас найчастіше прийнято говорити про пенсіонерів як про людей, які постійно згадують радянські часи. Які голосують за того, за кого їм скажуть, які бубонять, вічно лізуть без черги та вимагають поступитися їм місцем в автобусі. Або такі, які піклуються про онуків, копають грядки та печуть пиріжки, й які абсолютно не розбираються у комп’ютерах, світових проблемах і сучасному житті. Для європейців літня людина нічим не відрізняється від решти людей. Із літньою людиною спілкуються, як з усіма іншими, її слова сприймають всерйоз, її не вважають у чомусь відсталою чи не сучасною.

Мені здається, що впливає на таку різницю у сприйнятті людей похилого віку в Європі й у нас, – це загальний імідж літньої людини у різних країнах. Який одяг носять наші бабусі й дідусі? Зазвичай, наша бабуся носить хустинку, ситцеве плаття, пальто чи синій плащ, який пахне нафталіном, – «бабський» стиль, як ми його ще називаємо. До дідусів одна претензія: аби вони одягалися у чисте й акуратно випрасуване, а вже як воно все поєднується між собою – це взагалі не важливо. У нас дуже мало літніх людей, які продовжують одягатися у речі, відповідно часу. Хто ж тоді буде сприймати серйозно літню людину, яка виглядає так, ніби зависла у минулому столітті?

В Європі навпаки – основна частина літніх людей виглядає досить сучасно. Це можуть бути класичні та елегантні чи вільні чи спортивні комплекти одягу. Таким своїм виглядом й одягом літній європеєць ніби показує оточуючим, що він усе ще у сьогоденні та продовжує нормально жити, стежити за собою, що він такий же, як звичайні нормальні люди. А значить, й інші люди сприймають його як «свого» рівного, а у деяких випадках навіть більш мудрого та досвідченого. Пенсію в Європі чекають як відпустки і заслужених канікул, а не як час старості та непотрібності.

Ольга К.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *