Свердловина чи криниця?

криниця чи скважина

У нас замулилася криниця. Тепер думаю: найняти людей і почистити її чи робити свердловину? Чистити криницю – це понад 1000 грн. Зробити свердловину, звісно, у рази дорожче. Однак і вода буде якісніша. Є також ідея викопати нову криницю…

Василь Кукса, Черкаська обл.

Передусім зробіть хімічний аналіз води. На жаль, у багатьох регіонах воду з криниць пити не можна. Приміром, людина п’є роками, а при аналізі з’ясовується, що у ній у рази перевищено уміст нітратів тощо. Вода зі свердловин, звісно, краща за якістю. Якщо у сусідів є свердловина, зробіть аналіз їхньої води. Та майте на увазі, що у людей на іншій вулиці вода може бути зовсім іншої якості та складу. Навіть у сусідньому дворі вона буде не такою, як у вас.

Верховодка – це верхні води, розташовані близько до поверхні, їх якість низька. На ній найчастіше будують неглибокі криниці. У посушливі періоди вода у них навіть зникає. На невеликій глибині вона може бути непридатною для пиття.
Ґрунтові води залягають нижче верховодки, це середній шар. Рівень їх залягання – до 40 м. Волога проходить фільтрацію крізь шари ґрунту, глини та піску. Криниці на ґрунтових водах мають відносно постійний рівень.
Артезіанські води розташовані нижче ґрунтових. Якість води з артезіанської свердловини найкраща.

Найчастіше роблять так звані свердловини «на піску». Якість води, яку добувають із них, – проміжна між ґрунтовими й артезіанськими. Глибина таких свердловин не перевищує 40-50 м.

Переваги і недоліки криниць і свердловин

Зазвичай будівництво криниці коштує дешевше, аніж буріння свердловини, хоча на ціну впливає безліч факторів, зокрема і глибина криниці. У криниці подача води безперебійна, незалежно від наявності електричного струму. Для криниць не треба купувати дорогий глибинний насос – воду можна дістати вручну. Криниця легка в експлуатації, за умов правильного догляду може слугувати до 50 років.

До недоліків криниць слід віднести невеликий водозабір, можливість забруднення верхніми водами, імовірність потрапляння всередину сторонніх предметів, що може призвести до її зараження, потреба у регулярному чищенні. Однак завдяки великому діаметру шахти почистити криницю неважко. Дуже важливо знати, де копати, інакше робота буде марною. Копати криницю можна завглибшки 5-15 м і більше.

Свердловину роблять шляхом буріння та обладнують глибинним насосом. Тому її не можна назвати автономною, за винятком ручної колонки для неглибоких свердловин. Тобто, якщо вийде з ладу насос або зникне струм, дістати воду буде неможливо. У приватних господарствах найчастіше роблять свердловини на піску. Вода з них придатна для споживання. Гарантований строк дії таких свердловин значно менший, ніж криниць – 15-20 років. Якщо для криниці важливо правильно вибрати місце, то для свердловини це не має значення. Якщо колодязь може певний час стояти, то свердловину на піску слід постійно експлуатувати, інакше замулиться.

Щодо головного питання – що краще, криниця чи свердловина – фахівці кажуть, що порівнювати їх некоректно. Завбачливі господарі зазвичай мають і те, й інше.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber