Таємниці підводного царства
Мільйони і мільйони
Найплодовитіша істота на планеті – самка тріски. За один шлюбний сезон вона відкладає 6 млн ікринок. Кілька сотень тисяч ікринок вона відкладає на день, але виживає з них зовсім небагато. Ікру і мальків поїдають різні мешканці моря.

Електрична риба
А ви знаєте, що деякі риби можуть бити струмом під водою? Наприклад, електричний вугор із Південної Америки, який інколи виростає завдовжки до 3 м. Його електричний розряд дуже небезпечний і може оглушити навіть коня. У разі небезпеки вугор може напасти і на людину.
До слова, в Африці живе електричний сом, який хоч у 2 рази і менший вугра, але теж смертельно небезпечний.
Риба-стрілок
У Південно-Східній Азії живе риба-бризгун, яка збиває здобич на відстані. Випускаючи сильний струмінь води, вона може збити у воду комаху, яка сидить на листку в метрі від неї.
Найнебезпечніша медуза
Фізалія – це одна з найбільших отруйних медуз. Зверху у неї своєрідний «парус» – наповнена газом парасолька. А під водою – довгі, до 50 м, щупальця. Варто фізалії доторкнутися ними до будь-якої риби, як ту паралізує. Фізалія може вбити і людину. За яскраве забарвлення її називають «португальським корабликом».
Морський коник
Найдивніше на планеті переміщається морський коник. Він плаває вертикально, керуючи спинним плавцем, і може рухатися в будь-якому напрямку: назад, уперед, вгору і вниз. Коли коник хоче зупинитися, він закручує хвіст навколо водоростей, а якщо йому загрожує небезпека, змінює забарвлення.
У кого є пила?
Риба-пила – це різновид ската. Її можна сміливо віднести до найбільших підводних істот, адже вона виростає до 5 м. Пилкоподібним вирістом завдовжки 2 м риба-пила збирає їжу на дні і вбиває здобич: вона врізається в зграю риб і приголомшує їх ударами «пили».
Смертельно небезпечний делікатес
Риба фугу – смертельно небезпечна для всіх живих істот. А в Японії ця риба вважається делікатесом, і коштує шалено дорого. Японські кухарі вміють обробляти її, видаляючи отруту. Але недосвідчений кухар може й отруїти. За статистикою щорічно він цієї смертельної рибки вмирає кілька тисяч чоловік.
Хто нападає на людей
Групери відносяться до числа найбільших кісткових риб, знайдених у теплих морях. Деякі риби важать 4500 кг, як слон. Відомі випадки, коли вони вбивали водолазів, приймаючи їх за здобич.
Кровоносні труби
Кровоносні судини синього кита настільки великі, що по них може проплисти велика риба, наприклад оселедець або форель. Найбільша кровоносна судина в його тілі – аорта. Її діаметр – 25 см.
У кого найбільші очі?
Найбільші очі – у гігантського кальмара. Кожне око має діаметр 40 см і містить понад 1 млрд світлочутливих клітин. Це в 100 разів більше, ніж око людини.
Голова чи серце?
Не тільки у динозаврів була оригінальна будова тіла: з кількома мізками, один з яких знаходився «в попі». У даний час на планеті живе й інший оригінал: усім відома креветка. Її серце знаходиться в голові.
Як орієнтуються риби?
У риб по всьому тілу розподілені особливі органи чуття, які дозволяють їй визначати тиск води. Це – так звана «бічна лінія». Вона допомагає рибі орієнтуватися у воді.
Літаюча риба
Вона вистрибує з води зі швидкістю 32 км/год. Відштовхуючись хвостом від поверхні води, вона злітає в повітря, а коли падає, знову вдаряє хвостом по воді та знову летить угору. Трапляється, що риби злітають на висоту до 6 м і летять над водою близько 400 м.
Найдавніша риба
Довгий час учені вважали, що риби целаканти (риба, що перша «вийшла» на берег) уже давно вимерли. Саме від «родичів» цієї риби утворилися наземні тварини. Але в 1938 р. у Південній Африці рибалками була спіймана така риба 1,5 м довжиною. Відкриття схвилювало вчених, і рибі навіть дали власне ім’я – латимерія. Незабаром біля Мадагаскару було знайдено близько 100 таких риб. У целакантів дуже були міцні плавники, саме тому вони і змогли вийти на сушу в пошуках їжі і нових ореолів проживання.
Найдорожча акваріумна рибка
Найрідкісніша і найцінніша – риба-дракон, або так звана Арована. Ціна на неї залежно від забарвлення коливається в межах $80 000. Але це ще не все! Платинова арована, яка виростає до 40 см, коштує $400 000.
«Задавака» №12-30.06.2022