Треба вміти сказати «ні»

Треба вміти сказати дитині ні
Треба вміти сказати «ні»

«Погляд часу» №21-2019

Складіть список суворих заборон і чому саме цього робити не можна. Те, чого не можна з мамою, того ж і не треба робити з татом чи бабусею.
Чим старшою стає дитина, тим частіше вона починає випробовувати світ на міцність. Найпершими, кого перевіряє ваше чадо, звісно, є батьки та родичі. Правильно сказане «ні» зможе захистити не тільки батьків, а й малюка. Аби не зламати світобачення, волю чи характер, потрібно дуже серйозно підійти до такого, здавалося б, простого і короткого «ні».

«Забороняти можна тільки дії дитини, а не почуття, емоції. «Не сердься, не плач» – це заборони, які неможливо виконати. Дитина, як і будь-який дорослий, має право на власні почуття. Інша справа – як ці почуття проявляти. Покажіть сину чи доньці, яким прийнятним способом можна продемонструвати гнів, роздратування, що зробити зі страхом. Приміром, якщо відчуваєте злість, можна побити подушку. Страхом можна поділитися з батьками і разом знайти спосіб, як його побороти. Навчіть дитину говорити про емоції та розрізняти їх», – рекомендує психолог Віта Бельська.

Усвідомте важливість слів «не можна». Ці слова особливі, тому спробуйте не зловживати ними, бо ніколи не будете почутими. Якщо не можете проаналізувати це самостійно, то запишіть кількість ваших заборон протягом дня. Ввечері перегляньте список, можливо, ви забороняєте забагато? Адже часто ми не дозволяємо щось, бо втомилися, нам важко чи просто не хочеться. Запам’ятайте, що зайві обмеження не дадуть гарного результату.

Зрозумійте дитину. Треба намагатися розпізнати справжні потреби малюка. Спробуйте домовитися. Сядьте навпроти і поясніть. Якщо у магазині маля просить іграшку, яку ви не можете купити, то поясніть, що грошей у вас на цю річ не вистачить, але ви можете збирати гроші у скарбничку на таку покупку, якщо вона дійсно потрібна. Тоді малюк знатиме ціну свого «хочу». Звісно, з першого разу результату може й не бути, проте через кілька таких діалогів помітите, що дитина вас чує. Коли гроші на омріяну ляльку чи машинку будуть зібрані, можете влаштувати свято з походу до магазину і купівлі бажаного подарунка. Ваша дитина має зрозуміти, що за кожним «ні» стоїть можливість чогось кращого.

Вимовляйте «не можна» правильно. Діти дуже добре відчувають, коли батьки невпевнені. Тому ваша заборона має звучати впевнено та нейтрально.

Послідовність. Якщо «ні» сьогодні, то завтра теж. Якщо дитині не можна спускатися з небезпечної гірки сьогодні, то не дозволяйте цього робити й завтра. Якщо заборони будуть коливатися, діти зрозуміють це дуже швидко і будуть маніпулювати вами завжди. Часто малюк починає плакати чи істерити, і батьки одразу погоджуються на все на світі.

Дякуйте. Щоразу, коли ви з дитиною знайшли компроміс, не забудьте підтримати її та подякувати. Для неї таке рішення складне, адже вона поступається своїми «хочу». Зробіть крок назустріч, адже ви були почуті. Порадійте разом.

Одне правило для всіх. Складіть список суворих заборон і чому саме цього робити не можна. Те, чого не можна з мамою, того ж і не треба робити з татом чи бабусею. Ви – команда. Якщо не буде чіткої домовленості, то дитина обиратиме членів родини, які піддаються на маніпуляції.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *