Трудові права працівника з інвалідністю

Трудові права працівника з інвалідністю
Трудові права працівника з інвалідністю

«Погляд часу» № 16-2019

Встановлення трудових прав і гарантій працюючим особам з інвалідністю регулюється Конвенцією про права інвалідів, КЗпП, Законами «Про відпустки», «Про охорону праці», «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».

Працевлаштовувати осіб з інвалідністю зобов’язаний кожен роботодавець. Так, згідно зі ст. 19 Закону «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», для підприємств встановлено норматив – 4 % від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

За нормами КЗпП, особи з інвалідністю мають право на додаткові пільги. Серед гарантій, що надаються таким співробітникам, можна виділити пов’язані з укладенням та розірванням трудового договору. До їх числа відносяться:

• при прийомі на роботу не встановлюється випробувальний термін для осіб, спрямованих на роботу за рекомендацією медико-соціальної експертизи (ч. 3 ст. 26 КЗпП);
• інвалідність – поважна причина для дострокового розірвання з ініціативи працівника трудового договору, укладеного на певний термін (ч. 1 ст. 39 КЗпП);
• при скороченні штату переважне право залишитися на роботі при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації дається особам з інвалідністю, на яких поширюється дія Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (п. 5 ч. 2 ст. 42 КЗпП);
• за бажанням працівника з інвалідністю чи за вимогами його індивідуальної програми реабілітації йому може встановлюватися режим роботи на умовах неповного робочого дня і пільгові умови праці (ст. 172 КЗпП).

Співробітники з інвалідністю, які недавно влаштувалися на роботу і ще не відпрацювали 6 місяців на цьому підприємстві, можуть піти у щорічну оплачувану відпустку повної тривалості. А працівники, які вже тривалий час працюють на підприємстві, за своїм бажанням мають право піти у щорічну відпустку у зручний для них час (ст. 10 Закону «Про відпустки»).

Згідно зі ст. 6 Закону «Про відпустки», тривалість щорічної основної відпустки становить: для осіб з інвалідністю I і II груп – 30 календарних днів, для осіб з інвалідністю III групи – 26 календарних днів.

До роботи у нічний час, як і до надурочних робіт особи з інвалідністю можуть залучатися лише за їхньою згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям (ст. 55 і 63 КЗпП).

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *