Три камені земного життя

Заповіти 104-річного карпатського мудреця

Заповіти карпатського мудреця

Молитви мої короткі. І зазвичай подячні. Але, буває, я щось і прошу собі. Зокрема, прошу потрібності. Щоб я був потрібний іншим, щоб був потрібний Господу і був потрібний собі. Це три камені, на яких постає моє земне буття.

Не порушуй чистоти роду. Бо з роду все починається – родина, народ, родова мова і родова сила. Ти несеш, як краплина, цю ріку далі. І не порушуй її чистоти й глибини. Тоді в минулому твоєму буде радість і в майбутньому матимеш надію.

У тебе у житті немає високої мети? То й не біда. Не всі кораблі пливуть до Америки. Є човни, із яких ловлять для людей рибу. І є човники, що перевозять людей на переправі. І вони в не меншій пошані.

Пливіть життям і тримайтеся берегів. І знайте, куди пливете. Коли це знаєте, можна покластися на течію. Тоді течія тихою водою принесе вас туди.

Хочеш бути здоровим? Хочеш! Тоді ти вже одужуєш.

Яким би я хотів бути? Мені дуже подобаються слова одного мудреця: пан своєї волі, друг своєї долі, слуга своєї совісті.

Не воюй силою. Будь-яка сила викликає опір. Якби хтось із нас не поступався, рід людський давно загинув би. Коли ми не відповідаємо злом на зло, тоді зло захлинається і припиняється. Якщо відповідаємо, то отримуємо наступний удар зла, і так без кінця.

Не похваляйся своїм хистом і не жертвуй усім заради свого ремесла. Бо народжені ми не для ремесла. Воно дано в поміч нашим душам, які зліпив великий ремісник. І втішився. То й ми більше тішимося тим, що душа наша творить, а не руки й мозок.

Не суди. Бо немає справедливого суду. Не просівай добро і зло. Бо людина зла хвилину, а добра – день. І навпаки.

Життя часто псує людську вдачу, але не псує людину. А наше недосконале око бачить її злою, недоброю. І навпаки.

Немає вірної оцінки. Немає справедливого суду. Непомильне тільки милосердя.

Хочете довго жити: треба більше їсти ягід, горіхів, квасолі й бобів. А яблука, цибуля, капуста, буряк і часник повинні бути завжди на вашому столі. І не слід боятися м’яса, якщо худоба зросла на зеленій траві. І яєць – якщо курка з сільського двору.

І знову: пити чи не пити спиртне? Ось вам моя відповідь: якщо ви не впевнені в собі, якщо сумніваєтеся, то не пийте.

Із книжки «Многії літа. Благії літа»

«Погляд часу» №40-30.09.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *