У кожної проблеми зі здоров’ям є свій час

У кожної проблеми зі здоров'ям є свій час
У кожної проблеми зі здоров’ям є свій час

«Погляд часу» №15-2019

Досить звернутися на звичайну станцію швидкої допомоги, щоб відкрити для себе нехитру статистику – на інфаркти та інсульти бригада частіше виїжджає під ранок, а хворі животи «дозрівають» ближче до вечора. Дійсно, якщо нашим життям багато в чому управляють біоритми, чому проблеми зі здоров’ям теж не можуть бути з ним узгоджені?

Грип та ГРЗ приходять вночі

Згідно з даними епідеміологів із Массачусетського університету, ми з вами хворіємо на грип та респіраторні вірусами найчастіше вночі. Перші симптоми захворювання (до яких відноситься озноб, підвищення температури, ломота у м’язах і суглобах і маячні сновидіння) виникають у нічний час у 58 % випадків. На решту часу доби припадає 42 %. Вчені вважають, що любов до темного часу доби у вірусу не випадкова – саме тоді імунна система менш пильна, і вірусу стає легше долати захист.

Грип та ГРЗ приходять вночі
Грип та ГРЗ приходять вночі

Які корисні висновки ми можемо зробити з цього? Перш за все, що бажано завжди мати вдома запас жарознижуючих і противірусних препаратів, щоб у разі раптової появи нічних симптомів не опинитися з порожніми руками, та ще й далеко від найближчої чергової аптеки.

Інфаркт та інсульт ранні гості

Про те, що обидві ці недуги частіше трапляються рано-вранці, може підтвердити кожен лікар. Суб’єктивна думка ескулапів була підтверджена наукою. Із 1993 по 1997 рік проводилося велике дослідження, учасниками якого стали 735 чоловіків і жінок, що надійшли у клініку з гострим інфарктом міокарда чи ішемічний інсульт головного мозку. Перш за все, вчених цікавило, у який час сталася катастрофа. Цифри розподілилися наступним чином:

• у 5 % він трапився між північчю і 6 годинами ранку;
• у 42 % – між 6 годинами ранку і полуднем;
• у 30 % – між полуднем і 18 годинами;
• у 23 % – між 18 годинами і північчю.

Інфаркт та інсульт – ранні гості
Інфаркт та інсульт – ранні гості

Таким чином, половина нападів сталася вранці. Вчені вважають, що головні дві причини. Перша – у ранковий час у людини фіксується максимальне за добу згущення крові. Частково цьому сприяє, що вночі ми від 6 до 9 години (зважаючи, скільки триває ваш сон) не п’ємо. Саме тромбоз є основною причиною обох недуг. Другий фактор – так званий «ранковий стрес», характерний для багатьох із нас. Вранці завжди багато справ, і постійно запізнюєшся, у кров виділяються все нові порції адреналіну. Звуження судин на фоні густої крові – більшого інфаркту і не треба.

Як допомогти організму уникнути ранкових інфаркту та інсульту? Вчені радять ставити на приліжковий столик склянку з водою – вночі ми нерідко відчуваємо спрагу, але дійти до кухні, щоб попити, банально лінь. А невелика хитрість допоможе не засохнути вночі. Друге – якщо у вас уже з’явилися ознаки атеросклерозу і лікар призначив антиагреганти (найчастіше – різні форми ацетилсаліцилової кислоти), пийте таблетку ввечері, це допоможе зменшити в’язкість крові у ранкові години.

Голова болить до вечора

А ось головний біль найчастіше наздоганяє нас ввечері. За даними вчених, майже у половині випадків (48 %) головні болі з’являються у проміжку між 5 і 10 годинами вечора. Це не дивно, адже одна з найчастіших причин появи головних болів – перевтома, фізична й емоційна втома, перенапруження. Це відображено у діагнозі – головний біль напруги. А на практиці багатьом із нас після обіду доводиться ковтати знеболюючі.

Голова болить до вечора
Голова болить до вечора

Неврологи впевнені – одна з основних причин цих болів пов’язана з перенапруженням зору. Спробувати уникнути неприємних симптомів можна, практикуючи гімнастику для очей і використовуючи спеціальні окуляри для роботи на комп’ютері. А ті, у кого є можливість, можуть в обідню перерву півгодини подрімати – такий відпочинок допомагає скинути напругу і розвантажити голову. Але не переспите, якщо вдень заснути глибоко і надовго, знову можна прокинутися з хворою головою.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *