У саду-городі зі звичайною аптечкою
Уже понад 15 років я сповідую на своїй земельній ділянці та в теплиці принципи органічного землеробства, а захист рослин і врожаю здійснюю безпечними препаратами – марганцівкою та йодом.

Зрозуміло, стовідсоткового захисту я не маю. Проте його неможливо досягти навіть при застосуванні отрутохімікатів. В органічному землеробстві є таке твердження: 10 % урожаю можуть бути втрачені. Це природний збиток, данина непрошеним гостям нашої ділянки.
До того ж слід розуміти, що у природі немає шкідників, є просто різні види комах. І ті, яких ми вважаємо паразитами чи збудники хвороб, займають свою, відведену їм природою екологічну нішу, приміром, виконують роль санітарів, знищуючи ослаблені рослини. А наше завдання – тримати їхню кількість під контролем.
Препарати, які я застосовую для захисту рослин, не шкідливі для людини. Проти будь-яких м’якотілих шкідників: гусені, кліщів, лялечок колорадського жука, листогризучих і сисних (тля) шкідників, медяниць, борошнистих червців і трипсів – ефективно діють препарати на основі марганцівки (марганцевокислого калію) і йоду (5- або 10-процентний спиртовий розчин).
Розчин марганцівки (2-3 г на 10 л – від світло- до темно-пурпурного кольору) має дезінфікуючі, антисептичні властивості.
Крім того, він є сильним окислювачем, виділяє атомарний кисень, згубний для анаеробної інфекції.
Розчин йоду (40 крапель або 10 мл на 10 л води) – засіб, що знезаражує і припікає. Він підсилює окислювальні процеси.
При потраплянні розчину марганцівки чи йоду на шкідника, той практично миттєво (особливо тля) гине. Ці розчини також ефективні проти плодової і сірої гнилі на суниці (до бутонізації), на винограді, на дозріваючій вишні та черешні, на фруктових деревах (аличі, груші, сливі, терні, яблуні). Марганцівка чи йод не знищують збудників хвороб, проте значно гальмують їхній розвиток.
Для захисту рослин від попелиці, мучнистої роси огірків і аґрусу, грибкових хвороб я застосовую препарати, розроблені в США і Канаді: у 3 л води розчинити по 1 ст. л. харчової соди й олії та обприскати; у 1 л води розчинити 1 ст. л. (30 мл) яблучного оцту й обприскати.
Описані вище препарати – так звані контактні, їхня ефективність залежить від своєчасного застосування. Вони повинні потрапити на шкідника чи уражену частину рослини. Якщо листовійка чи тля вже згорнули лист, то доступ препарату до них буде ускладнений. І, на жаль, вони не придатні для профілактики.
Мартин Єршов, м. Миколаїв
«Уют» №8-17.02.2022