Удосконалення садового інструменту
Скільки не продається в магазинах дачних інструментів, а всі вони, на мій погляд, зроблені для якогось «усередненого» городника, який до того ж працює в ідеальних умовах і на ідеальній землі.

Ось, наприклад, звичайні штикові лопати. Чому майже всі прямі? Таке враження, ніби робили їх за царя Гороха. Але ж якщо площину у них загнути під кутом 15°, вийдуть просто казкові інструменти, робота з якими принесе задоволення (спина точно набагато менше втомлюється).
Або, скажімо, сапи. Я зробив їх із Т-подібними лезами. Та не прямими, а вигнутими по досить великому радіусу (приблизно 50 мм), щоб їх «зів» не заважав проходу трави і землі при роботі. А щоб ці залізяки не гуляли в руках, осі живців проходять точно через центри їх пластинок із довгими робочими поверхнями (цього я досяг за допомогою вигинів їх «шийок»).
Сапи для підгортання і вирівнювання поверхні землі у мене зроблені з лезами, встановленими під прямими кутами до черешків (кочергу нагадують). А для прополки і підрізання коренів бур’янів – уже під кутом 15°.

Причому кінці лез я загострив, щоб такими сапками можна було заодно і що-небудь викопати, якщо раптом виникне така необхідність. Дуже зручні штучки вийшли.
Скажу більше – перевершують у цьому плані і всім відомі, що стали модними плоскорізи. Коли вони тільки з’явилися у продажу, купив я дві штуки – малий і великий. Перший зразок нічого, сподобався. А ось із другим накладочка вийшла: гуляє він у руках при роботі. А від цього втома одна та втрата дорогоцінного часу. І тут я згадав про свої сапки-кочерги. Взяв та й повернув леза всі на ті ж 15°. І сталося диво!
Тепер покупні плоскорізи в дальньому кутку стоять, пилом покриваються, а мої сапи завжди в роботі, блищать сталлю. Однією стороною леза можна підрізати, другою – підгортати, третьою – колупати.
Детальніше про розміри лез моїх сап-плоскорізів (вони, до речі, у вигляді трапецій). У мене розроблені 3 варіанти: 80 x 175 x 20 см, 60 x 145 x 17 см і 40 х 115 х 15 см (найбільш ходовий – середній). Якщо їх вирізати з багнета зіпсованої лопати, ніякої додаткової обробки вони не зажадають. А ось якщо в якості вихідного матеріалу взяти якийсь лист заліза, доведеться спочатку уздовж усієї його довжини посередині молоточком зробити вигини-жолобки для жорсткості, а потім загартувати.
«Уют » №5-2.02.2023