Українська Масниця або Колодій – стародавнє українське свято відродження усього живого

Святкування українцями Колодія або ж Масниці має мало спільного з ідеологією гулянь та ігрищ російської Масниці (проводи зими). Свято Колодія бере свій початок із праслов’янських часів, до хрещення Київської Русі. Це стародавнє українське свято відродження усього живого заслуговує на існування у побуті українців і сьогодні.

Українська Масниця або Колодій – стародавнє українське свято

Колодій (Масниця) – за народним календарем починається за тиждень до Великого посту. Цього року Колодій припадає на 20-26 лютого. В Україні Масниця, крім Колодія, мала ще кілька регіональних назв – Сиропуст, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Пущення, Загальниця, «Бабський тиждень» тощо.

За звичаєм, цього тижня відмовлялися від м’ясної їжі – наставало справжнє свято молочних продуктів, що й дало назву цим дням.

Неодруженим парубкам чіпляли до пояса колодку, зняти яку дозволялося тільки за відкуп. У такій жартівливій формі молодим чоловікам нагадували про важливість створення власної родини. Після Великого посту, чоловік, який уже обрав собі наречену, вимінював у неї цю колодку на писанки.

Дівчина ж, у свою чергу, могла висловити у цей час симпатію до одного певного парубка, якого вона обрала поміж усіх інших. Виготовити іншу, символічну «колодку» з атласу, з квітами та бісером і причепити на ліву руку чи на груди, ближче до серця. Ця старовинна традиція – один із найголовніших доказів унікальності українського свята.

У цей тиждень усі намагалися пробачити старі образи та попросити пробачення в інших, тому Колодія часто називають святом «примирення».

Не обійшлося свято і без кулінарних традицій. Вареники – головна страва Колодія. Зазвичай їх готували з сиром і щедро змащували вершковим маслом. Звичай приготування вареників існував ще за часів Трипільської культури, задовго нав’язаних у радянські часи млинців. Вареники символізували молодий місяць, який, у свою чергу, був символом жіночої енергії.

Колодій – це бог шлюбу, примирення та злагоди. Він приходить до людей у цей тиждень, аби допомогти їм відновити втрачені за зиму сили та пробудитися разом із першим подихом весни. Після Колодія молоді дівчата вже починають співати веснянки, адже ця прекрасна пора року вже от-от настане.

«Уют» №7-16.02.2023

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *