Універсальних препаратів не існує

 

Універсальних препаратів не існує
Чи можна обробляти плодово-ягідні рослини в саду фундазолом, який використовується для боротьби з грибковими хворобами на кімнатних квітах і в теплицях?

Володимир Коношевич

Фундазол – це фунгіцид системної і контактної дії проти борошнистої роси, гнилей, плямистостей, фузаріозу та інших грибкових хвороб. Але особливістю препарату є те, що його діюча речовина беноміл переміщається по судинній системі рослин тільки знизу вгору по ксилемі (деревині) і не пересувається по флоемі, тобто корі, провідній тканині рослин, по якій транспортуються продукти фотосинтезу. Тобто системна дія виявляється тільки при зрошенні та всмоктуванні корінням, а також при обробці насіння, цибулин, бульб.

При обприскуванні фунгіцидні властивості цього препарату виявляються лише в місці поглинання, а з одного листка в інші діюча речовина не переміщається. Крім цього, препарат пригнічує дорослих павутинних кліщів, гнітюче діє на попелицю і личинок листоїда. Тому фундазол популярний серед квітникарів і городників. Цим препаратом вони протруюють перед посадкою картоплю (10 г на 0,5 л води), цибулини гладіолусів (10 г на 2 л води) шляхом занурення їх на 3 год. в розчин, а часник замочують на добу (10 г на 0,5 л води).

Садівники найчастіше використовують фундазол для обробки живців і рідше для лікування борошнистої роси і парші яблуні та груші в період вегетації (10 г фундазолу на 10 л води). Обприскування проводять до цвітіння та після збирання врожаю.

Однак треба враховувати, що, як і будь-який інший пестицид, фундазол має свої обмеження (кратність обробок). При систематичному застосуванні одного й того ж фунгіциду, у тому числі і фундазолу, стійкість спор грибів може збільшитися в 3-12 разів. Тому, якщо препарат не допоміг, не варто вважати його підробкою. А крім того, фундазол не ефективний проти іржастих грибів, несправжньої борошнистої роси, пероноспорозу, фітофтори і чорної ніжки. Тому в саду для захисту плодових культур краще все-таки застосовувати спеціальні фунгіциди спрямованої дії проти парші, гнилей, моніліального опіку, кокомікозу та клястероспоріозу (скор, хорус, імпакт, купроксат, байлетон тощо).

Анатолій Полунін, агрохімік

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber