Успіх вирощування холодостійких культур
Як тільки зійде сніг першими навесні сіють більш холодостійкі культури, у тому числі моркву. Однак у цієї коренеплідної культури на ранніх етапах розвитку виникають серйозні проблеми.

Насіння моркви сходить повільно і недружно. Період проростання часом розтягується від 10-15 днів при сприятливих умовах до 25-30, якщо ґрунт холодний.
Успіх вирощування моркви визначається і підготовкою ґрунту, і регулярними поливами до появи сходів
Перше, що потрібно зробити, – ретельно обробити грядку. Пухка, структурована земля зазвичай не запливає, у ній зберігаються капіляри, по яких із глибини до насіння, що проростає, надходить дорогоцінна волога.
Другий найважливіший момент – збереження ґрунтової вологи в період проростання насіння. При дефіциті води схожість насіння знижується. До появи сходів ґрунт повинен бути постійно вологим, це забезпечить рівномірне і дружне проростання насіння. Недостатньо один раз полити моркву при посіві, потрібне регулярне зрошування, особливо, якщо стоїть погода без дощів.
Також обов’язково потрібно розпушувати грядку, щоб не утворювалася ґрунтова кірка. Полегшити процес розпушування до появи сходів мені допомагає одночасний посів маякової культури. Для цієї мети використовую листовий салат, який швидко проростає.
Для перших посівів і отримання раннього урожаю висіваю ранньостиглий сорт моркви Амстердамська, а також середньоранні – Дитяча солодкість, Медок, Ласунка F1.
Щавель також досить холодостійка рослина, тому для його вирощування розсада не потрібна: насіння сіють прямо у відкритий ґрунт. Роблять це в середині березня.
При ранньовесняному посіві урожай отримують уже поточного сезону. На грядку попередньо вносять 4-5 кг перегною чи компосту, 2-2,5 г аміачної селітри, 3-4 г суперфосфату, 1-2 г калійної солі з розрахунку на 1 м².
Перед посівом насіння замочують на 24 години. Сіють його у вологу землю в борозенки глибиною 1,5 см на відстані 4-5 см одне від одного і 15 см між рядами. Посіви мульчують перегноєм або торфом. Як правило, сходи з’являються через два тижні, але якщо грядку прикрити поліетиленовою плівкою, то сходи утворюються вже через 3-5 днів, після чого їх проріджують на відстані 10 см одне від одного.
Для ранньовесняного посіву можна використовувати сорти Крупнолистий, Малахіт, Смагагдовий сніг, Бельвільський. Вони відрізняються ранніми термінами дозрівання, високою врожайністю і морозостійкістю. А якщо посіяти насіння сорту Кривава Мері, то можна отримати не тільки вітамінну зелень, але й прикрасити ним грядки.
«Погляд часу» №11-16.03.2023