В ДТП на «ЄВРОбляхі»

Автомобільні аварії – річ неприємна. Як із точки зору матеріальних витрат, так і з емоційного боку. Про аварії з потерпілими взагалі говорити не хочеться. Незважаючи на це, ДТП відбуваються, і кожному водієві потрібно знати, що робити в такій ситуації.
Останнім часом у нашій країні вкрай гостро стоїть питання експлуатації автомобілів на «єврономерах». До загальної радості автолюбителів український уряд трохи послабшив умови розмитнення і використання таких машин. З іншого боку, якщо ви опинилися щасливим власником іномарки з іноземними номерами і за збігом обставин потрапили в ДТП, вам слід бути особливо уважним, докладно вивчити всі нюанси і правила поведінки в подібній ситуації.
Зворотний бік медалі: ви власник зареєстрованого за всіма правилами в Україна автомобіля, а другий бік – «євробляха». Особливо хочеться звернутися до жінок-автовласників. Якщо ви потрапили в аварію, не поспішайте передоручати справу чоловікові, знайомому і впадати в істерику, якщо вже стався такий неприємний інцидент. Головне – взяти себе в руки, приборкати емоції і слідувати процедурі. Але про все по порядку.
ДТП за участю «єврономера»
Скажемо відразу, у такій ситуації оформити ДТП на основі «європротоколу» не вдасться, навіть якщо ніхто з учасників не постраждав фізично. Необхідно в будь-якому випадку викликати поліцію. Співробітники органів складуть необхідний протокол, встановлять особистості учасників ДТП, визначать схему аварії. Залежно від того, кого суд визнає винним в ДТП, буде йти подальший хід подій.
Ви – власник «єврономера»
Припустимо, ви визнані невинним в ДТП. На цьому вашому везінню може прийти кінець. Почнемо з того, що користуватися автомобілем на іноземних номерах ви повинні законно, тобто мати довіреність від власника на право користування, отримання страхових виплат і т. д. Без цього документа ніякі страхові виплати ви отримати не зможете. Згідно з українським законодавством, виплати по страховці отримує тільки кінцевий власник авто, тобто за відсутності довіреності – іноземець.
По-друге, авто повинно бути застраховано відповідно до українських правил. У такому випадку, пред’явивши всі необхідні документи, ви можете розраховувати на компенсацію. Однак, особливо «жваві» страховики можуть у суді довести, що були порушені правила користування авто з іноземною реєстрацією та, відповідно, ніяких виплат вам не бачити.
При ДТП вас попросять показати свій страховий поліс. Перевірку його автентичності можна пройти на сайті МТСБУ (Моторне транспортне страхове бюро). Це стосується також і другу сторону.
Що робити, якщо у «єврономера» немає страховки?
Перед продажем у країні Євросоюзу на авто оформляється «зелена карта». Послуга дорога, тому роблять її на мінімальний термін. Наприклад, у Литві всього на 15 днів. Після закінчення терміну ви, як власник авто за дорученням, повинні оформити страховку в українській компанії або відновити «зелену карту». Для цього необхідно перетнути кордон країни, де була куплена машина, і продовжити страховку. Робити це потрібно заздалегідь, тому як виїхати з країни без «зеленої карти», навіть маючи на руках українську автоцивілку, ви не зможете.
Сподіваємося, ви законослухняний громадянин. В іншому випадку, вам доведеться «утікати» з місця події або домовлятися на місці. Якщо суд визнає власника «єврономера» винним, але страховки авто немає, збитки «здоров’ю» потерпілої сторони відшкодує МТСБУ, після чого подасть позов на винного водія. А ось матчастину, пов’язану з авто, отримати потерпілому навряд чи вдасться законним способом.
Ви – власник авто з українською реєстрацією
Потрапляючи в ДТП за участю «евробляхи», ви ризикуєте залишитися при своїх інтересах без відшкодування збитків. Вашим першочерговим завданням буде затримати водія до приїзду поліції. Якщо авто на «єврономерах» без страховки втече з місця події, знайти водія буде практично неможливо.
Основні дії при ДТП
Коли нюанси аварії за участю «Єврономера» зрозумілі, розглянемо загальний алгоритм поведінки учасників ДТП.
- Ніякої паніки. Що сталося, те сталося. Візьміть себе в руки, дізнайтеся, чи всі ваші пасажири в порядку.
- Якщо ви не винуватець ДТП, стежте, щоб винний водій не втік із місця події або не став приховувати докази.
- У разі, коли фізично постраждалих немає, учасників не більше двох, є страховки і всі супровідні документи, водії в тверезому й адекватному стані, згоди досягнуто, винний усвідомлює свою провину – можете оформити «європротокол». Бланк видається водієві при оформленні автоцивілки або за запитом страховикам.
- Якщо є постраждалі – викликайте поліцію і швидку, постарайтеся надати першу допомогу.
- Захистіть місце події, сліди гальмування загороджувальними знаками, стежте, щоб ніхто нічого не чіпав.
- Зніміть на відео або зробіть фото місця події, усі пошкодження автомобілів та інші подробиці аварії.
- Опитайте до приїзду поліції можливих свідків. Це можуть бути пасажири вашого авто, випадкові свідки. Візьміть їхні контактні дані, зніміть усе на відео або запишіть.
- До приїзду поліції приготуйте всі документи (посвідчення водія, техпаспорт на машину, страховку). Після оформлення не забудьте отримати довідку про ДТП і пошкодження авто, яку видають на місці аварії.
- Не намагайтеся домовитися з поліцейськими. Крім штрафів можуть бути більш серйозні проблеми.
- Стежте за правильністю оформлення протоколів поліцією. Страхові компанії покриють збитки, тільки якщо документи оформлені правильно.
- Не можна переміщати транспортні засоби, щоб приховати або підробити сліди події.
- Ні в якому разі не проявляйте агресію до учасників ДТП або представників органів, навіть якщо ви не винні, а другий водій неадекватний.
Після ДТП
У середньому розгляд і винесення судом рішення буде тривати близько місяці. Якщо ви невинні – збирайте всі необхідні документи і отримуйте компенсацію. Чим раніше ви зберете пакет документів, тим швидше отримаєте страхові виплати. Якщо ДТП сталося з вашої вини – наймайте адвоката, який буде відстоювати ваші інтереси.
На закінчення хочеться дати пораду. Перш ніж купити довгоочікуваний автомобіль з «єврономером», дізнайтеся про продавця якомога більше, перевірте документи на авто і зареєструйте згідно з українським законодавством. Дотримуйтесь правил дорожнього руху, вчасно і в повному обсязі оформляйте всі встановлені законом документи на володіння і використання транспортного засобу.
Як говориться, незнання Закону не звільняє від відповідальності. Щоб в екстренній ситуації не втратити авто, грошей, свободи, здоров’я або навіть життя, будьте завжди напоготові і уступайте «дурням» дорогу.