В Україні восени гряде хвиля розлучень через субсидії

розлучень через субсидії

У цьому впевнені юристи, адже збереження сім’ї для частини наших співгромадян буде означати позбавлення компенсації. А це, у свою чергу, поставить багатьох українців за межу виживання.

Живете на двох квартирах? Заплатіть по повній

– Держава вже влізла в особисте життя, – лається, спираючись на паличку, пенсіонер Віктор Романович. Він із самого ранку йде до управління соцзахисту переоформляти субсидію. – Подзвонив однокласник, із яким виросли у селі на Чернігівщині, каже: «Уявляєш, із Зойкою своєю йду розлучатися!» А йому за 70. Навіщо? Скоро вас і так «розлучать» по різних частинах світу – один на цьому залишиться, ідругий – на той піде. Та й що таке на старості можна накоїти, щоб на розлучення подавати?! А виявляється, їм можуть не дати субсидію! А все через те, що дід зареєстрований у селі, а живуть вони у Зоїній квартирі у місті. Взимку – у місті, влітку – у селі. Син-юрист йому сказав: тепер, щоб отримати субсидію на дві хати, треба розлучатися! Такі справи… Ось сам іду дізнаватися, а то моя Софія теж в іншій квартирі прописана.

Такі чутки зараз поширюються у багатьох областях. Судячи з них, тепер подружжю, щоб отримувати компенсацію за комуналку у двох квартирах, у яких вони зареєстровані, потрібно розлучитися. Звичайно, такої рекомендації людям ніхто дати не може, але юристи, до яких зараз починають звертатися українці за роз’ясненнями, бачать тільки такий вихід. Якщо не змінять правила отримання субсидій.

У цьому сезоні субсидій позбутися можуть багато. Наприклад, як розповідають юристи, субсидію уріжуть або зовсім можуть не дати тим подружжям, які прописані у різних квартирах; тим, які одружені, але не живуть разом; тим, які не одружені, але живуть в одній квартирі.

– Наприклад, молоде подружжя живе у квартирі батьків дружини, але чоловіка не прописали – щоб майно потім не відібрав, – пояснюють адвокати. – Його дохід порахують і в оформленні субсидії у квартирі дружини, і в квартирі його батьків, де він прописаний. Виходить, одна зарплата у повному розмірі буде порахована як дохід для власників двох квартир. Або, наприклад, чоловік і жінка давно не живуть разом, у них є нові цивільні сім’ї, але формально досі у шлюбі. У цьому випадку також буде враховуватися їхній загальний дохід. Хоча вони один одному жодної копійки можуть не давати.

До початку опалювального сезону понесуть заяви

– У нас кількість розлучень не надто збільшилася – за червень, може, на п’яту частину більше, ніж зазвичай, – розповіли у рівненському відділі РАЦС. – За липень статистики ще немає.

В одному з відділів РАЦС сказали: невелике збільшення заяв про розлучення у червні зовсім не означає, що у середині-наприкінці літа люди масово почнуть писати заяви. А ось юристи кажуть: почнуть, тільки не влітку, а восени – після початку опалювального сезону, коли громадяни кинуться переоформляти субсидії.

– Дохід подружжя, зареєстрованих у різних квартирах, зараз порахують двічі – у процесі отримання субсидії буде враховуватися також зарплата чоловіка чи дружини, прописаних в іншому місці, – пояснює адвокат Ігор Байцар. – До цього, якщо громадяни у шлюбі, але мають різне житло, кожен із них міг отримувати субсидію на свою квартиру, виходячи тільки зі свого доходу. Наприклад, якщо раніше сім’я повинна була заплатити 15 % свого доходу за комуналку, то зараз – 30 %.

Також, за словами юристів, можуть почати враховувати і дохід цивільних чоловіків і дружин, а також тих, хто не зареєстрований у квартирі, але живе тут. Уже було кілька звернень від людей, у яких у відділах соцзахисту зажадали принести довідку про дохід свого співмешканця/ співмешканки, прописаних в іншому місці.

Зятя прописувати не будемо

Узагалі перелік категорій громадян, які мають право отримувати субсидію чи не отримувати, значно перекрили.

– Порушується принцип соціального захисту, зникла сама ідея отримання субсидій від держави. Це нокаут для народу – тут немає ні логіки, ні арифметики, – зазначають адвокати. – За законодавством у нас повинно бути верховенство права. Хіба Конституція забороняє сім’ї, дружині і чоловікові, жити окремо? Тоді ці нові правила були б зрозумілі. І тут мова не про багаті сім’ї, а про пенсіонерів, у тому числі тих, хто отримав житло у спадок і зареєструвався у ньому… Про звичайних українців, які змушені оформляти субсидію, щоб вижити.

Юристи зазначають: восени українці підуть масово розлучатися. Поки звертаються лише одиниці, основна частина кинеться фіктивно розлучатися після того, як отримає відмову у субсидії у жовтні.

– Це стосується і молодих сімей, які ще живуть із батьками, – говорить Ігор Байцар. – Наприклад, батьки дружини, власники житла, не захотіли прописувати зятя. Але його дохід порахують і тут, і в квартирі його батьків, де він прописаний.

Загалом, із настанням нового опалювального сезону багатьом українцям доведеться затягувати паски ще тугіше, враховуючи також зростання тарифів і «чистки» рядів субсидіантів.

Анна Міщишин

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.