Ванга: правда і міфи про болгарську віщунку

ванга

Ванга – Вангелія Пандева Гуштерова – народилася 31 січня 1911 року у місті Струмиці, що належала тоді Османській імперії (нині – територія Македонії), померла 11 серпня 1996 року у болгарському Петричі. Ванга з’явилася на світ у сім’ї бідних селян Панді і Параскеви Сурчевих.

Більшу частину життя вона прожила у місті Петрич на стику трьох кордонів (Болгарія, Греція, Македонія), а останні 20 років життя Ванга приймала відвідувачів у селі Рупіт. Ім’я Вангелія у перекладі з грецької означає «блага вість» – воно було дано згідно з народним звичаєм опитування першого зустрічного. Із початком Першої світової війни батько Ванги Панді був мобілізований у болгарську армію, а мати померла, коли їй було три роки, тому дівчинка росла у будинку сусідки. Із ранніх років маленька Ванга відрізнялася працьовитістю і бажанням допомагати – за ці якості, які вона зберегла на все життя, її завжди поважали і любили рідні та близькі.

Повернувшись після війни, овдовілий батько повторно одружився і сім’я переїхала у Ново-Село, звідки був родом батько Ванги. Тут і трапилася катастрофа: у віці 12 років Ванга втратила зір через ураган, під час якого вихор відкинув її на сотні метрів. Постраждалу дівчинку, якій  пісок забив очі, вдалося знайти не відразу. Її сім’я була не в змозі оплатити лікування, у результаті Ванга осліпла. Незабаром вона вирушила до Будинку сліпих у Сербію, де провела три роки, навчившись готувати їжу, в’язати і читати по абетці Брайля. Після смерті мачухи через важкі життєві обставини Ванга була змушена повернутися у дім батька.

Родина

У травні 1942 року Ванга вийшла заміж за Димитра Гуштерова. Незадовго до весілля вона переїхала з нареченим у Петрич, де згодом здобула широку популярність. Димитр відслужив якийсь час в армії. Він страждав на алкоголізм, що врешті-решт і стало причиною його передчасної смерті. Ванга виховала двох прийомних дітей: Венче (вона ж Венета) і Димитра.

Незадовго до смерті Ванги на її кошти була побудована каплиця Святої Параскеви у селі Рупіт. Через неканонічність як архітектурної будівлі, так і настінних зображень каплиця не була освячена Болгарською Православною Церквою, тому будівлю просто називають «храмом», не уточнюючи її приналежність. Померла Ванга від раку грудей, не дозволивши робити собі операцію.

При цьому все своє майно вона передала у власність держави.

Ванзі приписують дар передбачення – вперше вона привернула до себе увагу у роки Другої світової війни, коли по найближчих до її селища околицях пройшла чутка, що вона здатна визначати місцезнаходження зниклих на війні людей, живих або мертвих. Одним із перших титулованих відвідувачів Ванги став цар Болгарії Борис III у 1942 році.

У 1967 році Ванга була оформлена як державний службовець. Із цього моменту вона стала отримувати офіційну зарплату, а візит до неї став платним, причому вартість для громадян соціалістичних і західних держав сильно відрізнялася – представникам «капіталістичного світу» візити до Ванги обходилися набагато дорожче. До цього моменту знаменита віщунка приймала людей безкоштовно, дозволяючи собі приймати лише різні подарунки.

Пророцтва

У Ванги побували багато відомих людей, які не сумніваються в її здібностях. Однак сьогодні Інтернет і ЗМІ буквально затоплені інформацією про пророцтва Ванги, багато з яких суперечать один одному. Родичі знаменитої ясновидиці стверджують, що більшість усіх цих пророцтв – міфи і неправда.

Критика

Деякі вчені вважають, що феномен Ванги – це відмінно «розкручений» державний бізнес, завдяки якому глухий край перетворився на місце паломництва натовпів з усього світу. Нібито таксисти, офіціанти у кафе, персонал готелів – люди, які завдяки ясновидиці мали відмінний стабільний заробіток, – охоче збирали для неї попередню інформацію: звідки людина приїхала, навіщо, на що сподівається. Крім того, існують підозри, що Ванзі допомагали з досьє на клієнтів і спецслужби, під прикриттям яких працював державний бренд.

Так, згідно зі свідченням близьких людей, Ванга не давала ніяких пророцтв про загибель підводного човна «Курськ», також вона ніколи не передбачала початку Третьої світової війни і подальший кінець світу.

Одне з нібито пророцтв Ванги спростував колишній президент СРСР Михайло Горбачов: він запевнив журналістів, що зовсім не був у віщунки і ніяких прогнозів з приводу майбутнього країни вона йому не давала. Кажуть, що свого часу у Ванги побував Гітлер і поїхав дуже засмученим – зараз дуже важко встановити істинність цих подій. Найвідомішими пророцтвами, які приписуються Ванзі і стосуються найближчого часу, мабуть, є наступні:
на початку XXI ст. людство позбудиться від раку. Ванга роз’яснила ці слова так: «…ліки проти онкологічних захворювань повинні містити багато заліза».

Вона також вважала, що винайдуть і ліки від старості. Виготовлять їх із гормонів коня, собаки і черепахи: «Кінь сильний, собака витривала, а черепаха довго живе». Також Ванга передбачала, що у 2018 році новою світовою державою стане Китай; країни, що розвиваються, перетворяться з «експлуатованих» в «експлуататорів». Перед смертю Ванга сказала: «Прийде час чудес і час великих відкриттів в області нематеріального. Будуть і великі археологічні відкриття, які докорінно змінять наші уявлення про світ із найдавніших часів. Так визначено».

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber