Важливі симптоми
Близько 60 % жінок репродуктивного віку страждають гінекологічними захворюваннями. Основна причина – ігнорування важливих симптомів!
Сильні болі. Критичні дні перетворюються на тортури? Обов’язково скажіть про це лікареві, можливо, сильні больові відчуття – наслідок хронічного запального процесу. Поліпи ендометрію, ендометріоз і спайки в очеревині можуть бути причиною дискомфорту. Болі під час місячних можуть сигналізувати про розвиток аденоміозу – захворювання, при якому ендометрій проростає в м’язову тканину матки, де клітини продовжують функціонувати, розбухають і кровоточать при менструаціях. Біль з’являється з того боку, де проходить патологічний процес.
До провокаторів росту ендометрія відносять стреси, фізичні навантаження, надмірне УФ-опромінення.
Що робити? Результативним може стати навіть звичайний гінекологічний огляд. Лікар визначить положення та розміри матки, придатків і наявність змін у розташуванні внутрішніх статевих органів. Дослідження, які потрібно зробити: УЗД і гістероскопія.
Порушення циклу. У нормі він триває від 21 до 33 днів. Двотижнева затримка – привід для хвилювань. Але до лікаря варто звернутися за будь-яких помітних змін циклу.
Біль під час сексу. Інфекції, що вражають слизову статевих органів, – найочевидніша причина. Будь-який мікроб, попавши у слизову піхви, порушує її цілісність, робить рихлою і стоншеною, викликаючи бартолиніт – запалення залози зовнішньої частини піхви, і тоді статевий акт стає нестерпним. Ще одна причина – гострі кондиломи, викликані вірусом папіломи людини. Під час сексу кондиломи травмуються, виникає щемливий біль.
Після настання клімаксу біль може виникати через нестачу естрогенів. Піхва стає сухою, стоншується, тому механічний вплив іноді викликає мікророзриви.
Що робити? Аналіз на флору, цитологічне дослідження з цервікального каналу, обстеження на ІПСШ.
Тупий ниючий біль. Деякі терплять біль внизу живота роками. А це один із сигналів хронічного запалення в маткових трубах або яєчниках. Одна з причин – кіста яєчника. Вона росте нерівномірно, іноді перекручується і здавлює нервові закінчення і судини. Звідси і дискомфорт. Приблизно за такою ж схемою діє і міома матки: збільшуючись у розмірах, вона тисне на сусідні органи. При міомі зазвичай болить низ живота. У неприємних відчуттях може бути винен і ендометріоз. Він провокує хворобливі відчуття перед менструацією. При болях протипоказані лазня і навіть гаряча ванна.
Що робити? УЗД органів малого тазу, аналізи сечі і крові, мазки з піхви і цервікального каналу.
Щось нове. Виділення без кольору, запаху і в малій кількості – це норма. Бути пильними варто, якщо вони різко змінюють характеристики або супроводжуються болем. Рясні жовті виділення в поєднанні з ниючим болем можуть указувати на аднексит або сальпінгіт – і те й інше інфекційні запалення маткових труб. Жовто-зелені з різким, неприємним запахом бувають при статевих інфекціях: гонореї, хламідіозі і трихомоніазі. Білі, «сирні» виділення говорять про наявність грибкової інфекції. Водянисті з домішкою крові можуть указувати на онкологію.
На колір і характер виділень може впливати прийом гормонів. Якщо вживаєте такі ліки, обов’язково скажіть про це вашому гінекологу. Потрібно здати цитологію, мазок на ЗПСШ і аналіз крові, зробити культуральне дослідження мазка. Можна зробити ПЛР – цей аналіз на наявність інфекційних захворювань дозволяє виявити збудника на ранніх стадіях.