Вчені знайшли причину масового вимирання на Землі 360 мільйонів років тому

В історії нашої планети було кілька випадків масового вимирання. Один із них був викликаний падінням астероїда на Землю, а три інші – вулканічними виверженнями континентального масштабу, які дестабілізували атмосферу й океани.

Причина масового вимирання на Землі

Однак зараз вчені з Університету Саутгемптона знайшли докази того, що 360 млн років тому багато екосистем землі було знищено високим рівнем ультрафіолетового випромінювання. Цей руйнівний процес відбувся в рамках одного з кліматичних циклів Землі, і не був викликаний виверженням вулкану.

Озоновий колапс стався, коли температура почала швидко підвищуватись після льодовикового періоду. Дослідники припускають, що сьогодні Земля може досягти порівнянних температур, і це може викликати аналогічну подію.

Група вчених збирала зразки гірських порід під час експедицій у полярні райони Східної Гренландії. Колись давно там утворилося величезне дно озера у посушливих надрах старого червоного пісковика. Також були зібрані інші породи в Андах над озером Тітікака в Болівії. Ці зразки містили ключ до розгадки того, що відбувалося на краю талого девонського крижаного щита.

Потім у лабораторії породи були розчинені у плавиковій кислоті для вивільнення мікроскопічних спор рослин, яким сотні мільйонів років. При подальшому дослідженні вчені виявили, що багато спор мало химерно сформовані шипи на своїй поверхні, це було їхньою відповіддю на ультрафіолетове випромінювання, що ушкоджує ДНК.

Крім того, у багатьох спор були темні пігментовані стінки, які вважалися свого роду захисною «засмагою» через підвищений і руйнівний рівень випромінювання.

Вчені дійшли висновку, що під час глобального потепління озоновий шар зруйнувався на короткий період, наражаючи життя на Землі шкідливим рівням ультрафіолетового випромінювання і викликаючи масове вимирання на суші і на мілководді.

Після танення крижаних щитів температура була дуже високою, підвищена спека над континентами виштовхувала у верхні шари атмосфери озоноруйнівні хімічні речовини. Це призвело до високого рівня УФ-випромінювання протягом декількох тисяч років.

Вчені підкреслюють, що ці результати мають вражаючі наслідки для життя на Землі сьогодні, бо з кожним роком температура на планеті підвищується.

«УЮТ» №3-14.01.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *