Вчимося говорити дитині “ні”

говорити дитині "ні"

Діти – ще ті маніпулятори, якщо їх не виховувати правильно. А батьки, які не вміють відмовляти, взагалі не знають, як упоратися з власними чадами. Тому сьогодні мова йтиме про те, як говорити “ні” своїй дитині.

Відмовляйте якомога рідше. Зважаючи на попередній пункт, кажіть «ні» тільки тоді, коли ви абсолютно впевнені, що не зміните свого рішення. Це не означає, що дитині потрібно багато дозволяти, просто категорична відмова – це не єдиний виховний інструмент. Про інші способи поговоримо нижче, але стежте, щоб відмови не звучали по десять разів на день, бо це створює доволі негативний психологічний клімат та зменшує вагомість вашого слова.

Пояснюйте відмову. Обов’язково після слів «ні», «не можна», «не чіпай» поясніть, чому саме: кип’яток обпече і буде дуже-дуже боляче, від надмірного вживання солодкого псуються зуби, бродячий собака може вкусити тощо. Без пояснення відмова просто не подіє та спровокує шквал емоцій, від канючення до образ. Удома можете повернутися до теми: наприклад, знайти картинки зубів, уражених карієсом, щоб попередити майбутні аналогічні випадки.

Керуйте увагою дитини. Іноді простіше запобігти проблемі: наприклад, якщо ви проходите повз магазин з іграшками чи прилавок, повний солодощів, відволікайте дитину будь-якою цікавою темою. Наприклад, пригадайте його улюбленого мультиплікаційного героя та обговоріть, як можна зліпити його з пластиліну. Запасіть декілька таких тем завчасно, щоб завжди мати напоготові, як фокусник у рукаві.

Спочатку шукайте компроміс. Якщо перехопити увагу не вдалося, перед жорсткою відмовою спробуйте ще один варіант – пошук компромісу. Наприклад, малюк із фломастером знайшов ваш паспорт і хоче домалювати туди інших членів сім’ї: природньо, ви не просто віднімете документ, але й знайдете йому гідну заміну, в ідеалі альбом із гарними білими аркушами.

У магазині можна, не відмовляючи жорстко, запропонувати спочатку вибрати фрукти. Нехай малюк їх вибирає сам, це захопить його, якщо під час вибору постійно розмовляти, фантазувати на тему «що ми приготуємо з цих фруктів».

 

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber