Вчимо дітей говорити українською
Українська акторка кіно Наталка Денисенко, яка виховує сина, дала поради російськомовним батькам, як навчити дітей говорити українською мовою.

«Коли я перейшла у спілкуванні в побуті українською – то це був мій свідомий вибір. Я просто ввімкнула мозок. До цього «переключення» я і так гарно знала нашу мову і могла вільно нею спілкуватися, та в житті все одно використовувала рашистський суржик. Відомо вже багато причин, чому ми, українці, стали жертвами цієї пропаганди, аналізуючи своє життя, я розумію, що саме так усе і відбувалось! І ми з чоловіком між собою, і з друзями в житті, спілкувалися російським суржиком від самого дитинства. Відтак, мій син від народження чув російську мову, дивився більшість російських мультиків, і отже, розмовляв так само», – розповіла Денисенко.
Отже, що робити. Ця інструкція саме для тих свідомих батьків, які хочуть допомогти дитині також перейти у спілкуванні на українську.
1. Пояснити для чого. Мій син почав питати, чому я саме так стала розмовляти. І я кожного дня проводила з ним бесіду про мову. І пояснювала наступне (чесно, те, що я вважаю істинною): «російська мова, якою я розмовляла з тобою раніше – це мова нашого ворога! Ми думали, що вони наші друзі, і говорили з ними однією мовою, а вони прийшли вбивати наших людей і кидати бомби, тому я не хочу більше говорити цією мовою, вона чужа! Усі наші пращури говорили українською». Розповідайте, як казку, всі факти нашої історії, і діти зрозуміють вас.
2. Допомогти дитині почати. Якщо дитина почне вимовляти слова рідною мовою – це буде найкращим першим етапом. Як це зробити? Коли дитина вам щось каже, то перекладайте їй ці слова. Коли дитина почне говорити української мовою – хваліть її, акцентуйте увагу на тому, що у неї виходить дуже добре говорити рідною мовою, навіть краще, ніж чужою. Зауважте, що дитині може знадобитися більше часу, і не робіть це примусово. Пояснюйте лагідно, чому це важливо.
3. Не показуйте дитині російськомовні мультики. Варто знайти альтернативи з українським дубляжем або мультфільми українського виробництва.
4. Спілкуватися з дитиною виключно українською. Просто почніть із себе і говоріть виключно українською мовою.
«Погляд часу» №40-6.10.2022