Вчимося жити у війні
Вчимося жити у війні. П’ять речей, які потрібно перестати робити прямо зараз.

П’ять місяців ми з вами вчимося жити у війні:
- реагувати на екстремальні події;
- давати собі раду з емоціями;
- переживати горе;
- будувати взаємини з собою й іншими.
Кожен справляється, як може, і всі ми вчимося.
Так ось. Люди, які вивчають поведінку у війні, доказово стверджують:
- Те, що ви дуже сильно страждаєте або у вас вище за всіх піднявся тиск після новин, не допомагає ні постраждалим, ні воїнам, ні перемозі.
- Те, що ви доводите себе до психологічного виснаження, безсоння і безсилля – це не ознака того, що ви дуже добра людина чи найбільше любите свою країну.
- «Мольбами чи прокльонами проблеми не вирішують». Але ними можна накрутити собі тиск і довести до виснаження.
- Переглядами по 50 разів відео з вибухами та відірваними кінцівками війну не виграти. Це не співчуття, це смакування жахливих деталей і шкідлива – навіть не марна, шкідлива – трата часу. Доведений наукою факт.
- Те, що ви шостий місяць тільки плачете, злитеся й нічого більше, хоча живете у відносній безпеці, зовсім не допомагає тим, за кого ви страждаєте. Часто саме так люди налякані та з недостатньою психологічною зрілістю знімають із себе відповідальність.
Але ми вчимося.
Психологічну зрілість можна розвивати, емоціями – учитися керувати, а зависання за жахливими новинами можна скорочувати. Рішення за вами.
Ми можемо вибрати іншу поведінку, навчитися заспокоювати емоції, знаходити джерела енергії та радості.
Волання чи закиди в тому, що хтось неправильно журиться, нікому не допомагають. А конкретні дії: донати, волонтерство – допомагають.
«Погляд часу» №32-04.08.2022