Вересень у саду, на городі, квітнику

Які роботи треба виконати у вересні в саду . Що потрібно зробити у вересні на городі . Які роботи провести у квітнику у вересні.

Моркву викопувати не поспішаймо
Вересень у саду, на городі, квітнику

На грядках ще дозрівають помідори, огірки, кабачки, гарбузи, патисони. Настав час збирати пізню картоплю, закладати на зберігання цибулю та часник. До морозів потрібно викопати буряк. А ось із морквою можна почекати – перший морозець їй не страшний. Якщо прибрати її з грядок зарано, то майже половину врожаю ризикуєте втратити.

Щойно нічні показники температури наблизяться до позначки +8 °С, необхідно відразу зібрати недозрілі помідори. Дрібноплідні сорти вирвати разом із кущем і повісити в місці, що провітрюється, великі плоди покласти в ящики. При цьому, якщо плодоніжку обірвати, томати дозріють швидше, якщо залишити, то процес затягнеться. Рекомендована температура для дозрівання – 20-25 °С.

Добре було б у вересні допомогти білокачанній капусті. Ті рослини, де качани набрали істотну масу, необхідно підкопати, щоб надірвати коріння, або обірвати з них нижнє листя. Такий прийом вбереже від розтріскування.

Пізню капусту ще можна підживити фосфорними та калійними добривами: фосфор стимулює розвиток плодів, а калій підвищує зимостійкість рослин.

Якщо сховище для овочів ще не готове, обов’язково потрібно подбати і про нього: провітрити, вимити, продезінфікувати.

Можна збирати насіння

У цей час достигає квасоля, підсихають парасольки кропу, розпушуються волоті салату. Часто буває готове до збирання насіння артишоку, меліси, щавлю, багаторічної цибулі, спаржі.

Для отримання насіннєвого матеріалу на наступний рік у вересні вже можна відібрати екземпляри маткових рослин редьки, моркви, буряків, капусти, селери, петрушки, пастернаку, ріпи.

На спорожнілі грядки висівають сидерати.

Відновлюємо суницю

Плануєте до висадки новий сорт? То розсаду необхідно купувати уважно: краще приживуться ті рослини, що продаються в індивідуальних горщиках, мають розвинену кореневу систему і щонайменше три справжні здорові листочки. Якщо нові кущики беруть із власної суниці, то їх відбирають від найбільш урожайних рослин, із другої-четвертої бруньки вусика (непарні бруньки резервні, на них не утворюються молоді рослини). Висаджувати полуницю можна аж до кінця місяця, проте найкращим періодом усе ж таки є перша-друга декада вересня.

Вересень – гарний час для живцювання смородини. Якщо в цей період зрізати з маточного куща однорічні здерев’янілі гілки товщиною близько 0,7 см і довжиною 15-20 см (бажано вибирати пагони на 2-3-річній гілці) і прикопати їх на грядці під кутом 45°, залишивши над землею тільки одну бруньку, то навесні вони пустять коріння і почнуть розвиватися. У випадках, коли посадка планується навесні, живці нарізають і прибирають на зберігання.

Ще необхідно проводити підживлення в саду: раз на чотири роки вносити основне добриво під плодові культури; раз на два роки – під аґрус; щороку – під смородину та садову суницю.

Стебла півонії зрізуємо повністю

У вересні викопують цибулини та бульби жоржин, гладіолусів і бегоній. Їх підсушують і прибирають на зберігання. Гладіолуси можна загорнути у газетний папір.

Бульби бегонії поміщають у горщики з попередньо заготовленим ґрунтом і ставлять на зберігання у прохолодне темне місце.

Жоржини перед зберіганням промивають, вирізавши все тонке коріння.

У третій декаді місяця зрізують усі стебла півонії нарівні з поверхнею землі. Кущі прополюють, ґрунт удобрюють суперфосфатом і золою.

Верхню частину ірисів зрізують на висоті 15 см. Рослини обробляють від гнилей.

Продовжують збирати насіння квітів.

У цей період для зимової вигонки висаджують цибулини тюльпанів, нарцисів і гіацинтів, а також багаторічники: іриси, флокси, дельфініум, аквілегію та ін.

 «Погляд часу» №37-8.09.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *