Верхній і нижній тиск: що варто знати
Відхилення різниці між систолічним і діастолічним тиском від норми – це привід звернути пильну увагу на своє здоров’я.

Нормою для верхнього тиску вважають 110-130 мм рт. ст., для нижнього – 65-80, у людей, старших за 55 років – 140 і 90 одиниць відповідно. У нормальному стані зазвичай різниця між ними становить 40 одиниць. Однак ці показники можуть дещо змінюватися через вплив різних чинників, не пов’язаних із захворюваннями: емоційних або фізичних навантажень, звичок, віку, часу доби, харчування. А якщо ненормальний розрив між верхнім і нижнім тиском зберігається у стані спокою, то це може свідчити про порушення в роботі серця, судин або інших систем організму. Особливо це актуально для літніх людей.
Чому тисків два
Отже, на екрані тонометра відображається два параметри, наприклад, 120/80. Їх називають верхнім і нижнім тиском, по-науковому – систолічним і діастолічним.
Перший показує рівень максимального тиску крові на стінки судин, він фіксується під час скорочення серцевого м’яза, коли кров виштовхується із серця.
Другий свідчить про силу тиску крові на стінки артерій і вен під час повного розслаблення серцевого м’яза.
Систолічний тиск також показує, з якою частотою скорочується серце. З віком цей показник збільшується, тому для літніх людей норма вища, ніж для молодих.
Нижній артеріальний тиск відображає силу, з якою кров проходить по судинах. Чим вищий їх тонус й еластичність, тим ближчими до норми будуть показники.
Велика і мала різниці між верхнім і нижнім тисками
Якщо розрив між значеннями тиску перевищує 50 одиниць, то це свідчить про хвороби, особливо в молодому віці. Найчастіше великий розрив відбувається через те, що підскакує систолічний тиск, а діастолічний залишається в нормі.
Велика різниця між верхнім і нижнім тиском свідчить:
- про патологію нирок,
- органів травлення або жовчного міхура,
- зміни в судинах або порушення в мозковому центрі,
- туберкульоз.
Якщо розрив становить менше як 25% верхнього тиску, це також є приводом бити на сполох.
Мала різниця може бути ознакою:
- міокардиту,
- інсульту лівого шлуночка,
- серцевої недостатності,
- інфаркту внаслідок фізичного перенапруження,
- кардіосклерозу.
Такі стани часто супроводжують симптоми, які важко не помітити. Це сонливість і слабкість, головний біль і запаморочення, порушення уваги та дратівливість. Така ситуація може призвести до гіпоксії, порушення зору, а іноді до зупинки серця, тому її в жодному разі не можна ігнорувати.
«Погляд часу» №9-25.02.2021