Верхній і нижній тиск: що варто знати

Відхилення різниці між систолічним і діастолічним тиском від норми – це привід звернути пильну увагу на своє здоров’я.

Верхній і нижній тиск

Нормою для верхнього тиску вважають 110-130 мм рт. ст., для нижнього – 65-80, у людей, старших за 55 років – 140 і 90 одиниць відповідно. У нормальному стані зазвичай різниця між ними становить 40 одиниць. Однак ці показники можуть дещо змінюватися через вплив різних чинників, не пов’язаних із захворюваннями: емоційних або фізичних навантажень, звичок, віку, часу доби, харчування. А якщо ненормальний розрив між верхнім і нижнім тиском зберігається у стані спокою, то це може свідчити про порушення в роботі серця, судин або інших систем організму. Особливо це актуально для літніх людей.

Чому тисків два

Отже, на екрані тонометра відображається два параметри, наприклад, 120/80. Їх називають верхнім і нижнім тиском, по-науковому – систолічним і діастолічним.

Перший показує рівень максимального тиску крові на стінки судин, він фіксується під час скорочення серцевого м’яза, коли кров виштовхується із серця.

Другий свідчить про силу тиску крові на стінки артерій і вен під час повного розслаблення серцевого м’яза.

Систолічний тиск також показує, з якою частотою скорочується серце. З віком цей показник збільшується, тому для літніх людей норма вища, ніж для молодих.

Нижній артеріальний тиск відображає силу, з якою кров проходить по судинах. Чим вищий їх тонус й еластичність, тим ближчими до норми будуть показники.

Велика і мала різниці між верхнім і нижнім тисками

Якщо розрив між значеннями тиску перевищує 50 одиниць, то це свідчить про хвороби, особливо в молодому віці. Найчастіше великий розрив відбувається через те, що підскакує систолічний тиск, а діастолічний залишається в нормі.

Велика різниця між верхнім і нижнім тиском свідчить:

  • про патологію нирок,
  • органів травлення або жовчного міхура,
  • зміни в судинах або порушення в мозковому центрі,
  • туберкульоз.

Якщо розрив становить менше як 25% верхнього тиску, це також є приводом бити на сполох.

Мала різниця може бути ознакою:

  • міокардиту,
  • інсульту лівого шлуночка,
  • серцевої недостатності,
  • інфаркту внаслідок фізичного перенапруження,
  • кардіосклерозу.

Такі стани часто супроводжують симптоми, які важко не помітити. Це сонливість і слабкість, головний біль і запаморочення, порушення уваги та дратівливість. Така ситуація може призвести до гіпоксії, порушення зору, а іноді до зупинки серця, тому її в жодному разі не можна ігнорувати.

«Погляд часу» №9-25.02.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *