Відберуть субсидію восени: у кого і за що

Відберуть субсидію
Відберуть субсидію восени: у кого і за що

Із настанням нового опалювального сезона (за календарем з 15 жовтня) багато українців, які одержували субсидії, їх позбудуться. Причина посилення Кабміном правил призначення держдопомоги перед початком монетизації субсидій з 1 січня 2019 року. Експерти кажуть, що вдасться заощадити до 30% проти виплачених торік, незважаючи на те, що число субсидіантів скоротиться на 15-20%.

ЩО НОВОГО

За даними Держстату, нині отримують субсидії 1,6 млн сімей, але з початком опалювального сезона їх побільшає в рази, адже основна маса субсидіантів не можуть самі платити саме за опалення. Мінсоцполітики повідомило, що в сезоні 2017-18 рр. держдопомогу отримували 6,9 млн домогосподарств, або майже кожне друге, вибравши з держбюджету 71 млрд грн. Але після введення нових правил призначення субсидій одержувачів має поменшати: за оцінками на 20%, або на 1,4 млн сімей.

Нововведення від Кабміну такі. Субсидію будуть перераховувати двічі на рік: у жовтні і травні, а не один раз, як раніше – у жовтні. Її не призначать тим, у кого борги за ЖКП до 1 червня 2018 р.

Відмовлять у держдопомозі тим, у кого квартира більше 120 кв. м, будинок більше 200 кв. м, є автомобіль не старше 5 років. Не отримають субсидію і ті, хто не тільки придбав майно дорожче 50 тис. грн, але і отримав його в дар або виміняв. А безробітним, які не знаходяться на обліку в центрі зайнятості, при розрахунку субсидії автоматично нарахують дохід у три прожмінімума, або 5286 грн (було 2 ПМ).

Виняток для тих, хто не працює, оскільки лікується в стаціонарі і може це підтвердити. Також з 1 травня урізані соцнорми, у межах яких призначається субсидія. На опалення – до 4,5 (з 5,5) куб./м газу на місяць, або до 30 кВт-год (з 51 кВт-год) «струму» у місяць на 1 кв. м площі, і по оплаті житла було 75 кв. м, стало 49 кв. м на одного пенсіонера і 62,5 на двох пенсіонерів. Як роз’яснили в прес-службі Мінсоцполітики, у органів соцзахисту вже є доступ

до баз, що дозволяє дізнатися, чи платив здобувач соцвнесок чи ні, якою нерухомістю та автомобілем він володіє.

Декларація для отримання субсидії доповнена: потрібно надати дані про кількість квартир і будинків, площі житла і наявності автомобіля. Якщо виявиться, що абонент збрехав, у субсидії відмовлять.

ЧОГО ОЧІКУВАТИ

Експерти у сфері ЖКГ не тільки згодні з розрахунками Мінсоцполітики, але і говорять, що якщо субсидії призначатимуть за новими нормами, то бюджет заощадить близько 30% від витрат минулого року, або 20 млрд грн.

«Причина в тому, що зростання соцстандартів і урізання норм, перш за все за велике житло, позбавлять держдопомоги її одержувачів в селах, де традиційно будують будинки в 200-250 кв. м, а їм платили на опалення субсидії по кілька тисяч гривень, – роз’яснив експерт. – Влада зараз проводить верифікацію (перевірку), уже виявлено, що більше 920 тис. субсидіантів показали нульові доходи, при цьому у 50 тис. осіб виявлені дорогі покупки. І ця робота триває».

Також, за його словами, зменшить кількість субсидіантів плановане підвищення соцстандартів: перш за все мінзарплати до 4100 грн. А ось після можливого підвищення ціни на газ їх стане більше, але наскільки, поки оцінити складно.

МОНЕТИЗАЦІЯ – 3 2019 РОКУ

Глава Директорату з соцдопомоги Мінсоцполітики говорить, що з 2019-го міністерство планує замінити субсидії живими грошима. Причому для жителів індивідуальних будинків гроші перерахують на вказаний ними рахунок, оскільки в разі несплати газ або «ток» можна буде швидко «відрізати». А от мешканцям багатоповерхівок уведуть спеціальні рахунки, розрахуватися з яких можна буде тільки за «комуналку». Але поки неясно, як бути в разі економії цими людьми енергоресурсів. Поки ж Кабмін з вересня обіцяє виплатити компенсації тим одержувачам субсидій, хто заощадив газ (не менше 100 куб. м) і електроенергію (не менше 150 кВт-год) для опалення: першим дадуть по 788 грн, другим по 150 грн (рік тому було по 700 і по 130 грн).

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *