Відповідальність за слова зараз вкрай велика
7 українців із 10 стверджують, що коронавірус створено штучно. А 4 із 7 вважають, що його створили для зменшення населення. Це результати свіжих замірів КМІС.
Тільки 41 % українців готові зараз скористатися безкоштовною вакциною проти коронавірусу, якщо б вона вже існувала. Це дані іншого соціологічного дослідження. Ця цифра може видатися дивною, враховуючи складність ситуації з поширенням вірусу та відсутністю ліків.

Проте вона навіть оптимістична в порівнянні з тим, що лише 29 % українців погоджуються, що вакцини безпечні і 50 % вважають їх ефективними. Це дані дослідження за 2018 рік, в якому взяли участь 140 тис. людей із понад 140 країн світу.
І ми бачимо такі дані незважаючи на те, що ще в середині березня науковці підтвердили природне походження геному вірусу SARS-CoV-2, який викликає хворобу COVID-19. А в світі 79 % людей вважають вакцинацію безпечною, а 84 % – ефективним засобом боротьби з хворобами.
Українці, які вірять в теорії змови – це не тільки пенсіонери, безробітні, люди без вищої освіти і так далі. Це підприємці, менеджери, мешканці великих міст, люди з середнім доходом та вище. Тобто, емоційне питання «хто в це повірить?» має чітку відповідь – 7 із 10 і без поправки на соціальний статус.
Це страшні і симптоматичні результати. Проте ще страшніше за них бачити у стрічці пости та коментарі: «а у вас є знайомі які захворіли?», «не все так просто», «ніхто з моїх знайомих не захворів» і так далі, і тому подібне.
Страшно тому, що це менеджери середньої ланки, топи, бізнесмени, лідери громадської думки. Вони мають медійну вагу, вони є авторитетами для сотень та тисяч людей. Людей, які в ситуації невизначеності звикли шукати відповіді не в держави, а в людей.
А чи думають автори цих заяв про те, як зчитує та розуміє їх аудиторія? Та, у якої слабке критичне мислення та зруйнований інформаційний імунітет.
Так от, вони сприймають ці «заяви», як сигнал до ігнорування соціальної дистанції, масок, дезінфекції. Звідси носіння масок «на бороді», переповнені пляжі, штовханина у громадських місцях та інше. Тобто, усе те, що поряд із заявами «не все так однозначно» люблять сварити автори заяв. Адже вони розуміють наскільки важливі правила гігієни, хоча і «все не так однозначно», але добре, «що людей навчили мити руки».
Так от, у мене запитання – чого хочуть досягти всі, хто пише чи натякає на конспірологію? Напевно ж, не ігнорування правил гігієни? А люди роблять саме такі висновки. Для них це сигнал, що небезпеки немає. Він та втома від карантину штовхають до формального виконання нав’язаних державою обмежень. Щоб не платити штраф, а не щоб виконати єдиний дієвий набір заходів, які можуть мінімізувати загрозу.
Це неминуче веде до росту захворюваності та до того, що 7 з 10 українців стають конспірологами. Науковці вважають, що людина, яка повірила в одну теорію змови, починає вірити в інші.
У 2013 р. кожен 25-й американець вірив, що рептилоїди-перевертні «приймають людську подобу і допомагають політичній владі маніпулювати суспільством, контролюючи наш світ». Тобто, понад 12 млн жителів наймогутнішої демократичної країни світу вірять у глобальну владу рептилоїдів. І це теж починалось з однієї, не такої навіженої, теорії.
Відповідальність за слова зараз вкрай велика.
Оксана Мороз
«Погляд часу» №29-16.07.2020
Читайте також: Чи варто стимулювати імунітет, щоб не «підчепити» коронавірус?