Виноград потрібно обрізати, обприскати та захистити від холоду
Не всі знають і вміють правильно підготувати лозу винограда до зимування. Нагадаємо про основні етапи осіннього догляду.

Обрізування винограду
Час обрізування винограду – не раніше, ніж опало листя. Виноград обрізають, залишаючи над брунькою пеньок 2-3 см. Пагон плодоношення обрізають між бруньками. Якщо пагін ще не визрів (залишився частково зеленим), усю зелену частину повністю обрізають. Обов’язково зрізають усі поламані, слабкі, пошкоджені, тонкі і хворі пагони. З молодих, які будуть готові плодоносити в майбутньому сезоні, видаляють усі пасинки.
Якщо на молодому кущі виріс до осені один пагін, обережно обріжте його на 3-4 бруньки. Якщо виросло два пагони – потрібно вкоротити кожен, залишити по 2-3 вічка.
Обприскування
Проводять обробку пагонів після збору врожаю і листопаду. Це метод профілактики і лікування винограду, який дозволить лозі добре зберегтися взимку. Обробити виноград перед укриттям фунгіцидами. Зазвичай для пізньоосіннього обприскування беруть залізний купорос. Він добре знищує всі грибкові захворювання, пригнічує шкідників. Кущі обробляють тільки після того, як листя опало, 3-5 % розчином. Для молодих одно-дворічних саджанців – 1 % розчин. Після обробки лоза поступово потемніє. Це нормально, так і має бути. Обов’язково слід обробляти не тільки пагони, але і пристовбурові кола.
Полив і осіннє підживлення
Після збору врожаю потрібно добре полити й підживити кущі спеціальним осіннім добривом. Перед укриттям роблять особливий вологозарядний полив. Проводять його після обрізування, але ще до промерзання ґрунту.
Укриття на зиму
Різні сорти здатні витримувати різні низькі температури. Більшість із тих, які вирощують в Україні, – неукривний морозостійкий виноград. Але саджанці осінньої посадки й молодий виноград у перші дві зими потрібно вкривати. Це потрібно робити вже після того, як нічні заморозки стають частими, а денна температура переважно близько нуля.
Спочатку сформуйте в землі невелику траншею уздовж всієї виноградної шпалери. По обидва боки насипте земляні вали заввишки 10-15 см. Вони забезпечать сухе укриття лози. Таке укриття оберігає бруньки винограду від вимерзання навіть при тридцятиградусних морозах.
Зніміть пагони зі шпалери, скиньте їх на землю. Акуратно пригніть лозу до землі, вкладаючи їх уздовж траншеї. Закріпіть пагони шпилькою. Між лозою і землею має залишатися невеликий проміжок, близько 5 см.
Уздовж шпалери закрийте виноградник плівкою, захоплюючи бічні земляні валки. Боки плівки присипте землею, притисніть, щоб їх не піднімало вітром.
Якщо сорти винограду ніжні, можна додатково вкрити лозу, засипавши сухою травою чи сухим опалим листям, шаром до 15 см. Торець укритої шпалери має залишатися відкритим. Це важливо для провітрювання лози. Але при температурі нижче 15 °С торці щільно закривають.
«Погляд часу» №43-27.10.2022