Хімія, агротехніка чи органіка?

«Погляд часу» №24-2019
У боротьбі з колорадськими жуками краще використовувати одночасно кілька способів.
Хімічний. Обробку слід проводити вранці чи ввечері, бо спекотна погода може спровокувати поширення шкідливих випарів. Існує велика кількість препаратів-інсектицидів, найпоширенішими вважаються Регент, Моспилан, Банкол, Актара, Сонет тощо. Дозування повинно чітко відповідати значенням в інструкції, перевищення дози не підвищить ефективність, а сприятиме накопиченню небезпечних речовин у ґрунті і бульбах. При використанні хімікатів слід враховувати високу адаптацію до них жуків, тому їх необхідно періодично змінювати.
Агротехнічний. Цей підхід передбачає застосування таких рекомендацій:
• дотримуватися правил сівозміни;
• ділянки з картоплею повинні бути розташовані на максимальній відстані від гарбузових та пасльонових культур;
• восени грядки слід глибоко перекопати;
• сприятливо впливає регулярне розпушування ґрунту міжрядь, це дозволить зменшити кількість лялечок комах;
• після збору врожаю всі залишки рослин із ґрунту обов’язково видаляються.
Біологічний. До біологічних препаратів можна віднести Бітоксибацилін, Бікол, Фітоверм, Агравертін. Ними обприскують картоплю щотижня. Дія цих препаратів полягає у тому, що вони сприяють розвитку в організмі жука хвороботворних бактерій, у результаті чого він стає малорухливим, млявим, втрачає здатність до розмноження і харчування.
Народні методи
Ручний збір. Цим методом можна видалити шкідників, але він досить трудомісткий. Проте вважається найбезпечнішим і досить практичним для невеликих плантацій. Дорослих жуків і личинки необхідно зібрати і обов’язково знищити: придушити, залити гасом або міцним соляним розчином, спалити. Насамперед важливо звернути увагу на зворотний бік листків, де самки відкладають яйця.
Запахи, що відлякують шкідника. Ефективною є посадка на грядках рослин, які допоможуть відлякати шкідника. Такими помічниками можуть бути часник, квасоля, календула, кріп, фіалка, коріандр, боби. Досвідчені городники висаджують у кутках ділянки полин, шавлію, пижмо, адже колорадські жуки дуже чутливі до запахів. Виходячи з цього, доречним буде розкласти на грядках гнилу цибулю, березову тирсу, попередньо обприскану дьогтьовим розчином.
«Припудрювання» попелом. Щоб скоротити чисельність шкідників, фахівці радять «припудрювати» листя картоплі попелом, що також сприяє підвищенню урожайності. Попіл вважається чудовим добривом, що містить калій. Крім цього, листя картоплі буде корисно посипати кукурудзяним борошном, колорадський жук наїсться його і загине.