Як адаптуватися до зими

Як адаптуватися до зими
Як адаптуватися до зими

Восени наш організм перебудовується так, щоб витримати зимові холоди: відбувається відкладення жиру і деяких вітамінів. У цей період дещо послаблюється імунітет і ми стаємо вразливими до ГРВІ. Також загострюються хронічні захворювання. Страждає і психіка: часто погіршується настрій, особливо схильні до осінньої депресії люди з біполярним розладом (інакше кажучи, маніакально-депресивним).

У цей час треба повноцінно харчуватися, більше відпочивати, не перевтомлюватися, уникати стресів. Збільшити надходження в організм вітамінів С і групи В. Нагадаємо, що аскорбінової кислоти багато в яблуках, цитрусових, а також усіх кислих ягодах і фруктах. Кислі магазинні соки краще не вживати: вони містять консерванти, барвники, лимонну кислоту (харчову добавку Е330). Джерелом вітамінів групи В є м’ясо (особливо лівер), риба, яйця (жовток), висівки, горіхи, зелені овочі та фрукти, бобові, кисломолочні продукти. Наприклад, вітамін В6 (піридоксин) – ефективний антидепресант, бере участь у синтезі серотоніну, тобто одного з гормонів щастя (ендорфінів). Але в організмі не затримується більше 1-2 тижнів.

Вітаміни мають різну здатність накопичуватися в організмі людини. Наприклад, довше зберігаються в тканинах жиророзчинні вітаміни А, D, Е, К, а швидко розщеплюються водорозчинні: В1, В2, В3 (РР), В6, В12, фолієва і пантотенова, аскорбінова (вітамін С) кислоти й біотин (В9). Останній забезпечує клітинне дихання, синтез глюкози, жирних кислот і деяких амінокислот. Міститься в дріжджах, помідорах, шпинаті, сої, яєчному жовтку, грибах, печінці. При дефіциті вітаміну В9 розвиваються млявість, сонливість, депресивний стан.

Поліпшенню тонусу сприяють також помірні фізичні навантаження, прослуховування приємної музики. Потрібно більше перебувати на вулиці при світлі дня. Тим більше що ультрафіолет сприяє синтезу вітаміну D, через його брак виникають стомлюваність, порушення сну, депресія, дратівливість, тривожність, часто змінюється настрій.

Інна Попова, лікар-психотерапевт вищої категорії

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *