Як боротися з трипсами на ділянці
У рослин без приводу в’яне й опадає листя, а бутони засихають, навіть не розкрившись? Винуватцями такої проблеми можуть бути мікроскопічні комахи трипси, які оселилися на ваших «зелених вихованцях» і харчуються їх клітинним соком.

Трипси – поліфаги, тобто вони можуть харчуватися абсолютно різними рослинами, тому город, квітник або домашню оранжерею потрібно терміново рятувати від цієї напасті. Ці шкідники переносять небезпечні вірусні інфекції – вірус кільцевої плямистості томата і вірус кучерявості. У місця їх проколів потрапляють патогенні мікроорганізми і грибки.
Вас має насторожити, якщо з квіток без впливу вітру і комах-запилювачів обсипався пилок, а на листі з’явилися дрібні білуваті і сріблясті плями. Щоб точно визначити, чи є на рослині шкідники, зірвіть квітку і струсіть її над аркушем білого паперу. Можна також їх «виманити» шматочком свіжого огірка або яблука, поклавши його на ґрунт поруч зі стеблом. Трипси прийдуть на таке частування. При наявності сильного зараження достатньо подивитися на зворотний бік листочка: зазвичай вони накоплюються там.
Комахи швидко розмножуються (за тиждень можуть подвоїти свою чисельність) і виробляють імунітет до застосовуваних проти них препаратів.
На початковому етапі зараження влаштуйте рослинам теплий душ і переставте їх у карантинну зону. Розвісьте клейові пастки.
При наявності більш серйозного зараження існують різні методи обробки рослин від цих шкідників.
- У теплицях і оранжереях рослини, заражені трипсами, можна обкурювати тютюновими шашками. Дим, що містить нікотин, вбиває личинок і дорослих комах та не шкодить, а навіть сприяє зросту рослин. Обробку необхідно повторити через тиждень, тому що на яйця трипсів обкурювання не діє.
- Застосовуйте інсектициди. Найбільш безпечний для використання при домашніх умовах є Фітоверм. Підготованим розчином (2 мл на 1 скл. води) треба обприскати рослину. Можна полити її ще й під коріння. Після процедури одягніть на рослину поліетиленовий пакет, через добу його зніміть.
- Можна провести обприскування настоєм часнику і кульбаби. Замочіть у 10 л води 1 кг кульбаб, через 2 доби додайте до нього 4-5 подрібнених головок часнику. Після того як рідина кілька годин настоїться, процідіть її і обробіть нею рослину.
«Уют» №20-13.05.2021