Як із гілки виростити дерево?
Використовуємо живці та щеплення дерев.

живці та щеплення дерев
Як із гілки виростити дерево?
Використовуємо живці та щеплення дерев.

Із гілки можна отримати потрібну вам рослину за допомогою щеплення дерев чи укорінення живця. Щоб «народження» нового зеленого вихованця пройшло вдало, знадобляться наступні поради.

Плодові розмножують щепленням

Плодове дерево потрібного сорту з гілки можна отримати за допомогою щеплення. Так найчастіше розмножують яблуні, груші, сливи, персики й абрикоси.

Влітку прищеплюють рослини за допомогою окулірування. Її проводять із середини липня і до кінця серпня. Вона економить прищеплювальний матеріал (витрата живців знижується у 5-10 разів у порівнянні з весняним щепленням гілочкою за кору). Це особливо важливо при розмноженні дефіцитних сортів. До того ж, операція виконується технічно просто і швидко, прищеплені частини швидко і міцно ростуть, рани легко загоюються.

Щоб провести окулірування, спочатку зрізають живці з дерева потрібного сорту. Їх поміщають у відро з водою (на дні) і ставлять у тінь. Перед щепленням із них знімають пил і бруд. На підщепі гострим ножем роблять Т-подібний надріз кори до деревини і кісточкою ножа чи лезом злегка відокремлюють кору від деревини. Потім із держака швидко зрізають щиток із вічком (зріз роблять на 8 мм над брунькою і 15 мм – під нею) разом із тонким шаром деревини. І, тримаючи щиток за черешок, вставляють його у розріз під кору.

Однак окуліровку вдається застосувати далеко не завжди. Якщо на підщепі погано відділяється кора, таку операцію не вдасться провести. У такому випадку роблять щеплення черенком. Найлегше зробити це, як називається у професійних садівників, вприклад. Для цього на держаку і на дереві роблять зріз під кутом 25-30°. Потім прикладають один зріз до іншого, щоб камбіальні шари підщепи та прищепи збігалися.

Місце з’єднання щільно обмотують шпагатом або спеціальною стрічкою. Після цього замазують садовим варом або пластиліном.

Декоративні розводять вкоріненням

Розмноження вкоріненими живцями більше підходить для декоративних і плодових чагарників – барбарису, бруслини, буддлеї, гібіскуса, вейгели, волчніка, гортензії, жимолості, перстачу, калини, кизильника, рододендрона. А ось у більшості хвойників (крім сосни, ялини, модрини), а також клена, дуба, липи, берези живці укорінюються набагато важче.

У більшості видів деревних рослин живці нарізають із середньої частини пагона. Нарізку пагонів на живці краще проводити рано-вранці чи у похмурий день.

Довжина держака визначається розміром міжвузля: із пагонів із короткими вузлами живці нарізають із 3-4-ма міжвузлями, а з пагонів із довгими вузлами – із 2-ма міжвузлями. Зазвичай довжина зелених живців у середньому становить 8-10 см.

Проводять операцію таким чином. Тримаючи заготовлений пагін навісу, нарізають із нього живці гострим ножем: верхній зріз живця роблять прямим – безпосередньо над брунькою, а нижній зріз – косим, на 0,5-1 см нижче основи бруньки. Нижнє листя з черешків видаляють. Потім до посадки поміщають їх в ємність із невеликою кількістю води, обприскують і накривають вологою тканиною. Можна помістити їх у вологий торф.

Свіжозрізані живці хвойних рослин обов’язково необхідно витримати у воді 2-3 год. Крім того, для полегшення коренеутворення їх часто розколюють на глибину до 1 см. Садять живці у легку поживну суміш. Наприклад, підійде родюча пухка земля з піском, шаром (10-15 см), а зверху – шар крупнозернистого піску (3-5 см) чи торфу з піском у пропорції 1 : 1.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.