Як навчити дитину робити вибір

Як навчити дитину робити вибір

Ми говоримо, що діти мають свободу вибору, але вони не народжуються зі здатністю робити хороший вибір. Тому наша відповідальність – навчити цього.

Для того, щоб формувати уміння робити вибір і приймати рішення, дитині потрібно давати вибір ще змалечку та поважати його. Навіть у немовлят є свої бажання. Малюк не їстиме, якщо не захоче, із двох іграшок потягнеться до однієї, з рук мами перейде на руки тата. Вибір цей несвідомий і необґрунтований, але важливий.

Уміння вибирати формується у ранньому віці. У 2-3 роки малюк уже здатний обрати іграшку та ласощі, у 5-6 років робити більш серйозний вибір: місця для прогулянки, виду діяльності, одягу.

Це не означає відкривати шафу і казати: обирай, що одягнути. Адже дитина може взимку обрати футболку. Дайте натомість вибрати серед трьох речей, які підходять до погоди і місця, у яке йде дитина.

Якщо дитина не хоче робити вибір, або їй не подобається те, що їй запропонували, ваше завдання навчити її контролювати емоції. Діти мають розуміти, що емоції, які вони відчувають, справжні. Ми маємо навчити їх називати «злість», «радість», «щастя», контролювати і розпізнавати в інших. А також розуміти, що вони справжні для іншої людини.

Сфокусуйтеся на процесі, а не результаті. Діти потребують простору для помилок, бо навчаються. Вони мають навчитися виправляти помилки і бути відповідальними за свій вибір.

За вмінням вибирати прийде вміння приймати рішення. Це вже етап дорослішання і прояву самостійності риса, більш притаманна підлітковому віку. Однак вона не з’явиться нізвідки батькам необхідно приділяти увагу вибору дитини у дошкільному віці.

«УЮТ» №9-27.02.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *