Як облаштувати теплу грядку

Як облаштувати теплу грядку
Як облаштувати теплу грядку

Читала про теплі грядки. Хочу й собі такі зробити, але не знаю, як. Розкажіть про це.

М. Ракоча

Для розвитку багатьох рослин потрібна оптимальна температура. Підвищити температуру ґрунту можна за допомогою теплої грядки. Вона дозволяє збільшити період вегетації рослин, висаджувати розсаду на 3-4 тижні раніше терміну, отримувати ранній урожай. Теплі грядки бажано закладати з осені. На такій грядці навесні урожай збирають раніше, а восени – пізніше. Як правило, він більший, ніж на звичайних плоских грядках, а обробляти таку грядку можна, не нахиляючись і не стоячи на колінах. Це зручно для людей похилого віку.

Для того щоб облаштувати високу грядку, будуть потрібні певні витрати. Її конструкція – короб – повинна бути досить стійкою. Огорожу грядки роблять із цегли чи дерева. Для цього підійдуть дерев’яний брус товщиною не менше 4 см, круглі колоди з мінімальним діаметром 8 см або дерев’яні шпали. Щоб дерев’яні бруси не вигиналися назовні, збоку прикріплюють вертикальні пальові опори чи обв’язують бічні стінки міцним дротом. Із середини стінки обшивають плівкою, а щоб усередину не проникали кроти і миші, дно встеляють дротяною сіткою.

Ширина грядки не повинна перевищувати 130 см, довжину визначають залежно від наявної площі і кількості заповнювального матеріалу. Висота грядки залежить від зросту людини, яка буде її обробляти, і становить 75-90 см. Перед спорудженням огорожі землю вибирають на глибину 40 см. Верхній родючий шар ґрунту відкладають убік (для верхнього шару грядки). Як заповнювальний матеріал використовують рослинні і побутові відходи. Нижній шар грядки складається з великих деревних залишків, наприклад товстих сучків. Над ними йде шар із картону та газет і ще один шар із дрібних деревних відходів, які покривають будь-якими рослинними відходами. Коли високу грядку роблять на трав’яному майданчику, вирізані перед цим шматки дерну можна покласти землею вгору на шар із рослинними рештками. Нарешті все це покривають товстим шаром листя і сирим компостом з іще не повністю перепрілої купи. Верхній шар складається з вийнятого перед цим ґрунту і зрілого компосту. Він повинен бути досить товстим, щоб коріння рослин не проростало у нижній шар, що гниє. Для ущільнення матеріалу-заповнювача кожен шар бажано пересипати землею та піском і щедро поливати водою. Підготовлену з осені грядку вкривають чорним матеріалом до весни. Він забезпечує краще прогрівання високої грядки.

Однак у такої грядки є істотний недолік: у спекотну погоду ґрунт у ній пересихає швидше, ніж на звичайній низькій грядці.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *