Як оформити спільний заповіт подружжю?

Цивільний кодекс України (ст. 1243) дає можливість подружжю написати й оформити спільний заповіт.

Спільний заповіт

Чим відрізняється спільний заповіт подружжя від звичайного заповіту чоловіка і дружини?

У ЦКУ вказується, що подружжя має право скласти заповіт тільки щодо рухомого і нерухомого майна, яке є їхньою спільною сумісною власністю, навіть якщо воно зареєстроване на одного з них (наприклад, квартира, придбана у шлюбі, є спільним майном).

У ситуації, коли один із подружжя помер частка померлого переходить до іншого із подружжя і тільки після його смерті – до спадкоємця, зазначеного подружжям у заповіті. Наприклад, якщо у спільному заповіті написано, що квартира після смерті подружжя-заповідача переходить дітям-спадкоємцям у рівних частках, то в разі смерті чоловіка його частка автоматично переходить дружині, і вона стає єдиним власником квартири. Діти отримають право на спадщину тільки після смерті матері.

Звернемо увагу, що спільний заповіт заборонено змінювати після смерті одного з подружжя.

На успадковане майно тимчасово накладається заборона на відчуження (дарування, продаж тощо), який дозволено знімати тільки після смерті другого чоловіка.

Мета заборони – не допустити порушення волевиявлення покійного чоловіка (дружини).

Правова казуїстика «спільного заповіту подружжя». Нині, форма взаємного заповіту недосконала і суперечлива з юридичної точки зору, що викликає безліч запитань у громадян.

Спільний заповіт подружжя завірений нотаріусом гарантує, що після смерті одного з подружжя, що пережив іншого, не матиме правової можливості змінити заповіт і залишити кого-небудь із дітей без спадщини.

Звернемо увагу, що спільний заповіт не позбавляє дружину і чоловіка в разі зміни життєвих обставин змінити документ, як за домовленістю між собою, так і в односторонньому порядку. Коли обоє живі, кожен із них у будь-який момент може відкликати (змінити) своє волевиявлення в разі смерті.

Висновок: звичайні заповіти в описаному прикладі не можуть гарантувати виконання реальної волі чоловіка чи дружини, оскільки в будь-який момент заповіт може бути переписаний. У той же час спільний подружній заповіт дозволяє гарантувати, що інтереси всіх одержувачів спадщини будуть дотримуватися.

«Погляд часу» №31-30.07.2020

Читайте також: Як правильно скласти заповіт?

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *