Як перемогти комплекс повноти?

Як перемогти комплекс повноти
Як перемогти комплекс повноти?

…Васька Ватрушкін – повненький. Проте хлопець зробив чимало, щоб схуднути. Наприклад, сів на дієту, став відвідувати танцювальну студію. Але через кілька тижнів керівник гуртка сказала: «Ти товстий, незграбний!..»  І Вася пішов… Трохи згодом, записався до студії через дорогу від будинку. Уже через місяць наставник зателефонував батькам: «Дорогі батьки, у дитини зайва вага! А у нас тут сучасні танці!» І відправився хлопець у тренажерний зал. Здавалося б – вихід. Але над Васею стали знущатися і тут, називаючи «жиртрест»… Що він зробив? Почав об’їдатися. Хлопець зневірився, втратив віру – і в себе, і в людей…

Проблема – у голові

У підлітковому віці ожиріння виникає з ряду причин, серед яких і психологічні. Наприклад, так звана вторинна вигода.

Зайва вага – це символ: «Я вже великий». Але тільки фізично. Підліток хоче бути дорослим і доводить це хоча б габаритами. Таким чином заганяє себе у пастку: з одного боку, хоче показати, що великий, з іншого, наприклад, батьки ставляться до нього як до дитини.

А іноді батьки попросту загодовують своє чадо. Роблять це несвідомо. Вони можуть самі провокувати повноту дочки чи сина. «Ну залишся вдома, бабуся пиріжків напекла! Навіщо тобі цей футбол, танці?» – кажуть.

Ще одна психологічна причина повноти – так зване «заїдання» стресу. Тут спрацьовує механізм захисту. Схема така: «Він мене покинув! Треба щось пожувати!» І в цьому немає нічого дивного. У дитинстві, коли плакали, мама давала нам пустушку. Таким чином ми справлялися з ситуацією. Але у дорослому віці ні про яку пустушку не може бути й мови! Тому якщо людина не навчилася справлятися з труднощами іншими способами, вона буде «заїдати» їх. І шар жиру, який, безсумнівно, зросте, стане своєрідною стіною, що захищає душу від негативних зовнішніх впливів.

Якщо ти у змозі впоратися зі складним завданням – добре. Але якщо у силу обмежених переконань, недостатньо сформованих вольових якостей, моделей поведінки оточуючих, навіювань із боку батьків відмовляєшся боротися із зайвою вагою, то труднощі накочуються як сніжний ком…

Захист насмішкою?

І все-таки цікаво, чому людина з пишними формами – об’єкт знущань і насмішок? Виявляється, для багатьох людей повнота щодо самого себе – те, що відкидається у принципі. «Такі» і відштовхують пухленьких, щоб не дай Боже «не заразитися жиром». Адже кожен на рівні підсвідомості розуміє, що проблема ожиріння може торкнутися і його. Тому знущання у даному випадку є захистом від болючих для себе думок: «Ніхто від цього не застрахований: я теж можу бути не прийнятий у суспільстві…»

Так-так, саме не прийнятий! Адже щомиті ЗМІ насаджують образ підтягнутої, стрункої, а значить, успішної людини. Складається враження, що худорлявий мачо – красиво, схвалюється суспільством. І якщо ти не відповідаєш стандарту, значить – не гідний любові… Дурниця!

«Задавака» №9-2019

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *