Як пережити вибори і не посваритися з близькими

Українці вважаються однією з найбільш політизованих європейських націй. Гострі політичні баталії у нас киплять не тільки у сесійній залі Верховної Ради і під час численних акцій протесту, а й на наших кухнях, у чергах до каси супермаркету чи громадському транспорті. А оскільки 2019-й – це рік двох виборчих кампаній (спочатку президентської, а потім і парламентської), то з імовірністю у 99 % можна прогнозувати: градус політизації суспільства виросте у рази. І чим вищий цей градус, тим частіше між людьми будуть виникати конфлікти, сварки. Як не піддаватися і «гасити» суперечки про політику і політиків.
«Вчора ущент посварилася з мамою. Із 11 хвилин телефонної розмови 9 хвилин ми говорили про політику. Смикнуло мене сказати, що її політик-улюбленець нещодавно осоромився, і понеслося… Не витримала, відключилася», – розповідає одна з подруг. «Як тільки вибори, хоч розлучайся. У нас із чоловіком діаметральні політичні уподобання. Я не розумію, як можна підтримувати Х кандидата, а він вважає, що це у мене з головою не все в порядку, коли говорю, що буду голосувати за Y. Через це ми навіть разом не можемо зараз дивитися новини по ТБ», – ділиться наболілим друга подруга.
Як же рідним людям пережити вибори і не побити горщики? У цьому нам допоможе психолог.
Менше ток-шоу
Мінімізуйте час, проведений у соціальних мережах і за переглядом політичних ток-шоу. Це у рази обмежить приводи для виникнення сварок на політичну тематику. На жаль, зараз українці живуть у досить непростий час (війна, бідність і т. д.), що негативно відбивається на психіці людей, дуже багато постів у соціальних мережах покликані у нас викликати емоцію, в основному негативну, і вкласти у голову вже чітко сформульовану думку. Чим більше часу у мережі, тим більший негативний заряд ви отримуєте, який потім намагаєтеся скинути у колі сім’ї. Те ж саме і з політичними ток-шоу – корисної інформації мінімум, а негатив величезний отримуєте. Краще спільно подивіться хороший фільм або почитайте книгу. Чим менше негативу в людині, тим менше вона схильна до конфліктів.
Правило п’яти секунд
Навчіться витримувати паузу. Коли розумієте, що розмова переходить на підвищені тони, у ній відчуваються нотки образи чи приниження, то слід скористатися правилом 5 секунд. Перш ніж їдко парирувати думку співрозмовника, витримайте паузу (повільно про себе порахуйте до п’яти) і лише потім говоріть. Така пауза дозволить трохи охолонути, і ви зопалу не скажете того, про що пошкодуєте через кілька хвилин.
Вчимося переключатися
При бажанні багато конфліктів можна зарубати в корені, якщо вчасно переключити увагу на інше питання.
Практично безпрограшно працює трюк, що у розпал суперечки вам хтось подзвонив на телефон. Благо сучасні телефони дозволяють імітувати дзвінки у будь-який відповідний момент. І поки ви «говорите» по телефону, бажано в іншій кімнаті, ваш співрозмовник «перегорить». Ще один варіант – раптово «згадати» щось важливе і озвучити його. Припустимо, «Мамо, сьогодні вранці зустріла твою знайому, ту, яка у дитинстві мені постійно цукерки давала, а ти лаяла. Привіт тобі передавала, питала, як ти». Такий трюк дозволить переключити увагу «мами» від політики і політиків на подружку і приємні моменти з минулого.
Будуйте стіни і фантазуйте
Будь-який емоційний стан заразливий. Якщо хтось кричить на вас, звинувачує, ображає, людина схильна піддаватися і відповідати у такому ж дусі.
Важливо навчитися будувати психологічні стіни. Якщо бачите, що ваш співрозмовник емоційно підігрітий, його слова летять у вас як списи, подумки вишиковуйте перед собою стіну і медитуйте, що слова-стріли не долітають до вас, відбиваючись від стіни.
Кухня не для суперечок
Позначте зони поза політикою. Порада проста. Потрібно домовитися, що у вашій квартирі ви не говорите про політику і не обговорюєте кандидатів.
Досить кілька разів байдуже сказати людині: «Мені це не цікаво», як вона припинить вас включати у дискусію.